Düşük hızlı çarpmaya maruz kalan alçı panellerin darbe direnci
Impact resistance of gypsum board subjected to low velocity collision
  1. Tez No: 346436
  2. Yazar: MÜFİT METİNÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT UYANER, DR. MEMDUH KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezin amacı, düşük hızlı darbeye maruz alçı ve kompozit alçı levhaların dinamik davranışlarının araştırılmasıdır. Bu çalışmada alçı, alçı+75 gr file, alçı+duvar kâğıdı ve alçı+75 gr file+duvar kâğıdı levha malzemeler üzerine düşük hızlı darbe testleri yapılmıştır. Darbe testlerinde kullanılan vurucu 24 mm çapında, yarı küresel uçlu bir geometriye sahiptir. Alçı ve kompozit alçı levhalar 500x400 mm boyutlarında dört tarafı mesnetlenerek bağlanmış ve her bir levhanın merkezine 2, 4, 6, 8, 10 ve 12 J enerji sevilerinde darbe uygulanmıştır. Düşük hızlı darbe deneyleri sonucunda temas kuvveti-zaman, yer değiştirme-zaman, kuvvet-yer değiştirme, değişimleri elde edilmiş ve numunede oluşan hasar bölgeleri incelenmiştir. Alçı ve kompozit alçı levha numunelerin saplanma ve delinme sınırlarının belirlenmesinde enerji profil metodu (EPM) kullanılmıştır. Alçı levhaya file ve duvar kâğıdı takviyesinin numunenin saplanma ve delinme sınırına olan etkisi değerlendirilmiştir. Alçı+75 gr file+duvar kâğıdı levhada alçı levhaya göre delinme sınırının %62,40? lara varan bir artış meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to investigate the dynamic behavior of gypsum plates and composite gypsum plates under low velocity impact loading. In this study, low velocity impact tests were performed on gypsum plates, gypsum+75 gr mesh plates, gypsum+wallpaper plates and gypsum+75 gr mesh+wallpaper plates. The diameter of the impactor with a semispherical nose was 24 mm. Gypsum plates and composite gypsum plates that had dimensions of 500x400 mm were clamped from all sides. The center of each plate was exposed to impact loading on 2, 4, 6, 8, 10 and 12 J impact energy levels. After the tests, force-time histories, displacement-time histories and force-displacement variations were obtained. Damaged areas of the specimens were investigated. Energy profile method (EPM) was used in order to determine the penetration and perforation boundaries of gypsum and composite gypsum plates. The influences of mesh and wallpaper reinforcement to gypsum plates were evaluated. The perforation boundary of gypsum+75 gr mesh+wallpaper plates is higher than gypsum plate about 62,40%.