Heyelanların deformasyonlarının GPS/GNSS ölçme tekniği ile belirlenmesi üzerine bir inceleme
An investigation on determining of landslide deformations using GPS/GNSS surveying technique
- Tez No: 457001
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN CÜNEYT ERENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Heyelanlar, dünyanın bir çok bölgesi için önemli bir problemdir.Heyelanların olumsuz etkilerini indirgemek veya ortadan kaldırabilmek amacıyla, bunların mekanizmalarının çözülmesi için izlenmesi çok önemlidir. Bu çalışmada, Çanakkale ili Biga ilçesi Ambaroba Köyünde bulunan aktif heyelan potansiyelli bölgede gerçekleştirilen heyelan izleme çalışmalarından ve en son elde edilen sonuçlardan bahsedilmiştir. Çalışmada, heyelanların izlenmesinde kullanılan uydu tabanlı jeodezik teknikten elde edilen sonuçlar verilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, jeodezik GPS/GNSS tekniği ile yapılan ölçme sonuçlarından heyelan bölgesinde izlenen mikro jeodezik deformasyon ağındaki bazı noktalarda istatiksel olarak anlamlı hareketler saptanmıştır. Ayrıca ölçme dönemlerinde her bir kampanyadan elde edilen sonuçlar birbirleri ile uyumludur. Heyelan çalışmalarında mevsimlerin etkilerinin de göz önünde bulundurulduğu düşünülürse ölçüm periyodunun artırılması gerektiği ve bu mevsimsel etkilerinin en az birkaç senelik ölçümler ile karşılaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Landslide phenomena are one of the major problems for many regions of the world. In order to reduce eliminate the negative effects of landslides; the monitoring mechanism using the various methods is so crucial. In this study, the active landslide in Ambaroba Village, Biga district of Çanakkale, NW Turkey, has been monitored using the micro-geodetic GPS/GNSS network. The study presents the results obtained from geodetic techniques which used satellite-based monitoring of landslide. According to the results of this study, the significant movements were statistically detected at some point of the micro-geodetic GPS/GNSS monitoring network established in the Ambaroba landslide. Furthermore, the surveying results obtained from each campaign period are compatible with each other. It is recommended that the number of surveying periods is increased and, moreover, these seasonal effects are encounter at least a few years of measurements.