Çeşitli kaliksaren nanotüplerin sentezlenmesi
Synthesis of various calixarene nanotubes
  1. Tez No: 346470
  2. Yazar: ALİ OSMAN KARATAVUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN BEYNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada ilk olarak kaliksaren molekülünün kısa tarihi, özellikleri, reaksiyonlarından bahsedildi. Daha sonraki kısımlarda ise bu yapı ile ilgili farklı alanlarda yapılan çalışmalar ve çalışmalarda kullanılan kaliksaren türevleri aktarıldı. Yapılan çalışmalar içerisinde kaliksaren nanotüplere bakıldığında bu nanotüpler üzerinde amaca bağlı olarak çeşitli gruplar bağlayarak farklı boyutlarda boşlukların oluşturulmasına olanak sağlamaktadır. Bu tür yapıların literatür içerisinde fazla olmaması ve sentezlenen nanotüplerin ise çalışmalarda büyük ölçüde verimli olması bu çalışmanın oluşturulmasına ilham vermiştir. Bu çalışmada farklı ara gruplar ile kaliksaren molekülleri birleştirilmiş ve ikili nanotüpler oluşturulmuştur. Bu ara gruplar sayesinde bu nanotüpler farklı amaç ve çalışmada kullanılabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, brief history, properties and reactions of calixarene molecules have been mentioned. In later sections, Studies in different areas related to the structure and Calixarene derivatives used in studies have been expressed. In this studies, when looking calixarene nanotubes, this nanotubes by binding various groups have been allowed the creation of voids of different sizes. This study was inpired not more such structures in the literature and studies have largely nanotubes synthesized efficiently. In this study, various intermediate groups and calixaren molecules have been combined and binary nanotubes have been prepared. Owing to these intermediate groups, it was seen that these nanotubes using different purpose and in studies.