Ni1-xZnxFe2O4 yapısındaki mıknatısların toz metalurjisi yöntemiyle üretimi; Manyetik ve karakteristik özelliklerinin incelenmesi
Production of magnetic materials having ni1-xZnxFe2O4 structure with powder metallurgy technique; İnvestigation of their magnetic and characteristic properties
- Tez No: 346477
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜMİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Tez çalışmasında Ni1-xZnxFe2O4 yapısındaki manyetik malzemelerin karakteristik ve manyetik özellikleri incelenmiştir. Deneysel çalışmalar için yüksek saflık değerine sahip NiO, ZnO ve Fe2O3 tozlarından x=0,15 x=0,50 ve x=0,85 değerleri için hazırlanan tozlar mekanik karıştırma yapılarak homojen Ni1-xZnxFe204 yapısında toz karışımları elde edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen toz karışımları hidrolik preste preslenmiş olup ardından 1000 0C, 1200 0C ve 1400 0C olmak üzere 3 farklı sıcaklıkta 1?er saat süreyle sinterlenmişlerdir. Mekanik karıştırma sonucunda elde edilen toz karışımlarından toz metalurjisi yoluyla üretilen bulk numunelerin yapısal analizleri için SEM görüntülemesi, EDXRF analizleri yapılmış; VSM ile manyetik özellikleri belirlenmiştir. SEM görüntülemelerinde sinterleme sıcaklığı ve bileşime bağlı olarak tane boyutlarının 100 nm ile 20 µm arasında değiştiği gözlemlenmiştir. EDXRF analizi ile istenen birleşimlerin büyük ölçüde sağlandığı anlaşılmıştır. VSM sonuçlarına göre x=0,85 değeri için numuneler doyum manyetizasyon değerlerine ulaşmamışlardır. Numuneler x=0,50 için sinterleme sıcaklığına bağlı olarak 50-56 emu/gr; x=0,15 değeri için 36-46 emu/gr aralığında doyuma ulaşmışlardır. Yıl : 2013 Sayfa Sayısı : 120 Anahtar Kelimeler : Ni1-xZnxFe204, toz metalurjisi, manyetik malzemeler, SEM, VSM
Özet (Çeviri)
In this study, characteristics and magnetic properties of magnetic materials having Ni1-xZnxFe2O4 structure were investigated. Mechanical mixing of high purity NiO, ZnO and Fe2O3 powders were done to obtain homogenous Ni1-xZnxFe2O4 powder mixture for x=0.15, x=0.50 and x=0.85. These powder mixtures were pressed by using hydraulic press machine, and then subjected to sintering at different temperatures of 10000C, 1200 0C and 14000C for 1 hour. Obtained specimens were analysed with SEM imaging and EDXRF technique for the investigation of structural analysis; magnetic properties were determined using VSM. When the SEM images were analyzed, it was observed that particles? dimensions ranging from 100 nm to 20 µm depent on the sintering temperature and mixing combination. It was confirmed by EDXRF that the desired combinations were obtained to a great extent. According to the VSM results, samples did not reach saturation magnetization values for x=0.85. Samples reached magnetization saturation between 50-56 emu/g for x=0.50 and between 36-46 emu/g for x=0.15 depending on the sintering temperature. Year : 2013 Number of Pages : 120 Keywords : Ni1-xZnxFe204, powder metallurgy, magnetic materials, SEM, VSM