Okyanusaşırı uzunyol yelkenli gezi yatlarında yaşam, mekan ve donanım ilişkisi
Life, space and equipment relation in transoceanic long-distance cruising sailing yachts
- Tez No: 346510
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADET AYTIS
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Denizcilik, İç Mimari ve Dekorasyon, Marine, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Okyanusaşırı uzunyol yelkenli yatlarının seyir alanları oldukça geniş ve dolayısıyla seyir süreleri uzun olduğundan, yaşam ve kullanım alanları da bu durumdan etkilenmektedir. İç ve dış mekanlardaki günlük yaşama ve kullanıma yönelik fonksiyonların tasarımı, bu fonksiyonların birbirleriyle olan ilişkileri, özellikle seyir halindeki şartlar göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Bazen haftalarca süren uzun okyanus geçişlerinde, hava şartları ve seyir bölgesindeki çevresel faktörlere rağmen yaşamsal süreç devam etmekte, bu sürece seyir ile ilgili yapılması gereken rutin ya da anlık eylemler de eklenmektedir. Yelkenli yatların iç mekan tasarımı aşamasında, fonksiyonlarının seyir halinde ve seyir haricinde iken birbirleriyle olan ilişkileri dikkate alınmaktadır. Özellikle seyir sırasında, kumanda bölümü olan havuzluk ile aralarındaki bağlantı bu işlevlerin konumlarını etkilemektedir. Bununla beraber seyir ve teknenin kullanımıyla ilgili bazı fonksiyonlar da iç mekana dahil olmaktadır. Teknenin dalga ve yelken etkisiyle oluşan gövde hareketlerine maruz kalan iç mekanında, yemek hazırlama, yeme-içme, dinlenme-uyuma, tuvalet-temizlik gibi eylemlerin ve seyirle ilgili çalışmaların rahat ve emniyetli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi gerekmektedir. Bu nedenle tüm mekansal unsurlar ve aralarındaki sirkülasyonda öncelikli tasarım kriteri, tekne gövde hareketleri ile meydana gelen olumsuz kullanım koşullarına karşı çözümler üretmektir. Bununla beraber yelkenli yatların yapısından ve donanım unsurlarından iç mekandaki bazı fonksiyonlar etkilenmektedir. Motor, direk ve çarmık ayakları gibi unsurlar iç mekanın tasarımı konusunda bağlayıcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The very wide navigation fields and therefore the very long navigation periods for transoceanic long-distance cruising sailing yachts also influence their living and functional areas. The design of the functions for daily life and uses for interior and exterior spaces should be carried out by taking into account the interrelations of these functions, and particularly the conditions during the voyage. During the extended periods of navigation, which sometimes take weeks to cross an ocean, the process of living continues despite the weather conditions and the environmental factors in the navigation zone, and routine or momentary actions required for the navigation are also added in that process. The interior design of sailing yachts should consider the inter-relations of the functions during the voyage and non-voyage time. Especially during the voyage, the inter-connection with the well deck as the control section has an influence on the locations of these functional spaces. Furthermore, certain functions related with the voyage and the uses of the boat are also involved in the interior space. The interior space, which is exposed to body movements due to the impacts of the waves and sails should enable the safe conduct of the actions such as preparing food, eating & drinking, resting & sleeping, toilet & cleaning as well as the operations related with the voyage. Therefore, the primary design criterion for all spatial elements and the circulation between them is to create solutions against the body movements of the boat and its negative consequences. Nevertheless, the structure of sailing yachts and their riggings influence certain functions of the interior space. The elements such as engine, pole and lugs introduce limitations on the interior space design.