Belleğin kentsel mekan ve mimarlık yoluyla yapılanma süreçleri: Taksim Meydanı örneği
Formation process of memory through urban space and architecture
  1. Tez No: 346511
  2. Yazar: IŞIL EKİN ÇALAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ İNCEDAYI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Toplumsal ve bireysel ölçekte belleğin yapılanmasında, mekanın rol ve etkinliklerini araştıran tez çalışmasında, insanın mekanla ilişkisine yeni bir bakış önerilmesi hedeflenmiştir. Bu bakışla, hızla başka bir biçim alan dünyada, kritik düzeydeki değişimlerin bireysel ve toplumsal etkilerinin sorgulanması amaçlanmaktadır. Mekansal değişimlerin yalnız işlevsel boyutları ile değerlendirilerek yaşam alanlarının yeniden yapılandırıldığı günümüzde, bu alanlar ile birlikte birey ve toplumlar için önemli birçok değer de bilinçsizce yok olmaktadır. Dolayısıyla bu çalışmada kentleri yalnız biçime özgü nitelikleri üzerinden bir müdahale alanı olarak görmenin eksikliğine dikkat çekilirken, kentler ve yaşam alanları ile kurulan ilişkiler ve oluşan toplumsal bağlar, bellek kavramı bağlamında irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study which analyzes role and effectiveness of space in construction of memory at social and individual scale, a new perspective will be proposed to relation of human and space. With this perspective, it was aimed to interrogate individual and social effects of critical changes in the world which is rapidly having a new form. Today where spatial changes are evaluated only with functional aspects and life spaces are constructed again, various values which are important for individuals and society are destroyed together with these spaces. Therefore, while it is pointed out to the insufficiency of regarding cities as an intervention field over their form-specific characteristics; relations and social bonds formed with cities and life spaces are analyzed in the sense of memory.