Bursa çevresi yerleşimlerinde kırsal mimari özellikler bağlamında geleneksel ahşap yapım sistemlerinin irdelenmesi
Analyse of traditional timber construction systems in the context of rural architecture features of Bursa region settlements
  1. Tez No: 346509
  2. Yazar: FİLİZ HACISALİHOĞLU YAŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Geleneksel konut mimarisinin büyük bir bölümünü oluşturan ahşap yapılarımız giderek yok olmakta ve zamanla da örnekleri azalmaktadır. Özellikle belgeleme ve tespit açısından kentsel alanlardaki örnekleri kadar şanslı olmayan kırsal mimarideki yapılar açısından durum daha da vahimdir. Bursa İli?nin kırsal mimari alanında yapılan saha çalışmalarının ve yöresel incelemelerin son derece yetersiz olduğu gözlemlenmiş olup, bu açığı kapatmak ve gelecekte yapılacak çalışmalara zemin oluşturmak amacıyla bu çalışmanın yapılmasına karar verilmiştir. Bu bağlamda, Bursa?nın kırsal mimarisinde özel bir yeri olan geleneksel ahşap yapım sistemleri Uludağ?ın kuzey ve güney yamaçlarına bakan yöreler özelinde irdelenmiştir. Yerel yapı malzemesi olanaklarının yapım sistemlerine etkisi oldukça fazladır. Bu çalışmada kırsal yerleşmelerde ahşap malzemenin yöresel kimliğe etkisini saptamak açısından inceleme alanı olarak seçilmiş beş farklı köy yerleşiminin geleneksel dokusu ve ahşap yapım sistemleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The number of our timber buildings which contain most of traditional house architecture are decreasing gradually. Especially interms of inadequate documentation and registration, structures of rural architecture aren?t as lucky as urban area samples. It has been observed that field studies and regional research on rural architecture in Bursa Province is extremely poor. In order to close this gap and form basis for the future studies, the preperation of this thesis has been decided. In this regard, traditional timber construction systems having special place in Bursa rural architecture, have been investigated in the case of regions facing Uludag?s northern and southern slopes. The effect of local building material on construction systems is profound. Within the context of this study, in order to determine the effect of wooden material on reginal identity in rural settlements, timber construction systems of five different villages have been analysed.