Kent meydan ilişkisine günümüz koşullarında bütünsel bir bakış: Türkiye özelinde bir değerlendirme
Urben-square of relationship in today's conditions a holistic perspective: An evaluation of the special case of Turkey
- Tez No: 346517
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İMRE ÖZBEK EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma kentsel kamusal mekân olarak meydanların fiziksel, toplumsal, mekânsal, işlevsel niteliksizliklerinin sorgulanmasıyla başlamıştır. Günümüzde meydanlar kent için birer trafik düğüm noktası konumundadır. Meydan olgusunun bu sorunlarından bahsedebilmek için kent-meydan ilişkisinin mekânsal bir bütünlük bağlamında ele alınması gerekmektedir.Birinci bölümde tezin giriş kısmını oluşturan çalışmanın konusu, amacı, kapsamı ve yöntemi ortaya konmuştur. İkinci bölümde tezin kavramsal alt yapısını oluşturan kent, mekân, kentsel mekân, kamusal mekân, kentsel kamusâl mekân olarak meydan kavramlarına yer verilmiştir. Bu bölümün sonucundaki çalışmalardan yola çıkarak tez kapsamında kent-meydan ilişkisinin mekânsal bütünlüğünü oluşturan bileşenler oluşturulmuştur. Üçüncü bölümde, tarihsel süreç içerisinde kent-meydan ilişkisi araştırılmış, meydan olgusunun uğradığı değişim ve dönüşümler nedenleriyle açıkca görülmüştür. Dördüncü bölümde, bugün Dünya'da kentsel mekân olarak meydanın anlamına, uygulamalarına bakılmıştır. Bu bölümün sonucunda tez kapsamında konuyu ele alan bileşenlere ek olarak güncel anahtar kavramlar ortaya konmuştur. Beşinci bölümde, Türkiye özelinde kent ve meydan bütünlüğünün Osmanlı döneminden başlayarak günümüze kadar yaşanan dönüşümler ortaya konmuş, bütün bu çalışmalardan yola çıkarak tez kapsamında oluşturulan bileşenlerle Türkiye özelinde seçilen örnekler üzerinden değerlendirme yapılmıştır. Altıncı sonuç bölümünde bütün bu çalışmaların günümüz koşullarında değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has started with questioning physical, social, spatial, functional crappiness of square fact as urban public space. Nowadays squares are regarded as an intersection. Today squares are traffic node points for cities. In order to mention about these problems of square fact firstly the relationship between city and square should be taken in an unity subject is discussed in this context is understood.In the first part subject, purpose, scope and method which form introduction of the thesis are presented. In the second part urban, space, urban space, public space, urban public space which form conceptual underlying of the thesis given concepts. Based on the result of the studies of this section, components were made those make up spatial integrity relationship between city and square. In the third part relationship between city and space was investigated thorough the historical process, changes and transformations with reasons of square fact clearly noticed. In the fourth section, the meaning of square as urban space in the world today and its applications were examined. At the result of this section current key concepts are putted up in addition to components within the scope of the thesis. In the fifth chapter the conversions of city and square integrity were laid down from the Ottoman era to present Turkey, based on all these studies components formed out of thesis and selected examples in Turkey were evaluated. Evaluations of all these studies were made ın the sixth part and recommendations were brought up according to current conditions.