Marmaray sirkeci projesi için 3T risk değerlendirilmesi
3T risk assessment for the marmaray sirkeci project
- Tez No: 346554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalı?mada Marmaray Sirkeci ?antiyesinde Soner Temel Mühendislik A.?.?nin çalı?ma alanı olan Sirkeci istasyonları Kuzey, Doğu ve Batı ?aftları istasyon giri?-çıkı? ve 150 m. bağlantı tünellerinde risk değerlendirilmesi yapılmı?tır. Tez kapsamında birinci bölümde Sosyal Güvenlik Kurumu 2012 yılı i? kazası ve meslek hastalıkları istatistiklerine yer verilmi? ve önceki yıllarda yapılan çalı?malar derlenmi?tir. ?kinci bölümde risk değerlendirmesi, risk analizinin ve yönetiminin yararları ve problemleri, risk yönetim prosesleri, meslek hastalığı risk yönetim prosesleri ve risk değerlendirme metedolojileri ile ilgili genel bilgiler yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise Soner Temel Müh. ?n?. ve Tic. A.?., Marmaray Projesi, Risk değerlendirme ve 3T Risk değerlendirmesi ile ilgili bilgilere yer verilmi?tir. Bulgular kısmında 3T Risk Değerlendirmesinde kullanılan modüllerin seçimi, tehlikelerin belirlenmesi, değerlendirilmesi, derecelendirilmesi ve bunların tablolar halinde gösterimi yapılmı?tır. Son bölümde elde edilen sonuçlar tablo ve grafikle gösterilmi?tir. Risklerin azaltılmasında veya tamamen yok edilmesini sağlayacak önleyici tedbirlere yer verilmi?tir.
Özet (Çeviri)
In this study, Soner Basic Engineering?s working area in which Sirkeci station, North , East and West shafts ,Station input and output, 150 m. connectivity tunnels have been made risk assessment in the Sirkeci Marmaray construction site. In this thesis; in the first chapter, employment injury and occupational diseases statistics of The Social Security Administration has been mentioned and compiled from previous studies. In the second part include general information about risk assessment, the risk analysis and management of benefits and problems , risk management process, risk management process of occupational disease, risk assessment methodologies. In the third chapter contain information about Soner Basic Engineering, Marmaray Project, Risk assessment and 3T Risk assessment. At the Findings; selection of modules used in 3T Risk Assessment, The hazards identification, assessment, rating and these information have been done indication in the tables In the last section, obtained Results have been shown in tables and graphic. Preventive measures for reducing or completely removing the risks have been mentioned.