Kilis ili 0-6 yaş grubu çocuk hastalarda gözlenen idrar yolu enfeksiyonlarının mikrobiyolojik açıdan değerlendirilmesi
Microbiological evaluation of urinary tract infections observed at 0-6 age group child patients in Kilis province
- Tez No: 346587
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLCİHAN GÜZELDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Biology, Microbiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmada, idrar yolu infeksiyonları (İYE) ön tanısı ile alınan idrar örneklerindeki üreme oranı ve etkenlerin çocukluk çağında cinsiyet ve yaş gruplarındaki dağılımının araştırılması amaçlandı.Çalışma Mart 2012/Eylül 2012 tarihleri arasında Kilis Devlet Hastanesine başvuran, İYE şüphesi bulunan 0-6 yaş grubu çocuk hastalardan alınan toplam 760 hasta örneği ile çalışılmıştır. Hastalar 0-12 ay, 13-36 ay, 37-60 ay ve 61-72 ay arası olmak üzere dört gruba ayrılarak üreyen patojenlerin sıklığı, oluşturdukları şikayetleri incelenmiştir. Çalışma grubuna aldığımız çocuk hastaların 344'ü erkek, 426'sı kızdır. 760 çocuk hastanın idrar kültürlerine bakıldığında 159'unda üreme saptanmıştır. Toplamda 97 kız ve 62 erkeğe ait pozitif idrar kültürleri incelendi. İzole edilen bakterilerin identifikasyonu gerçekleştirildikten sonra biyokimyasal analiz ve serolojik testlerle tanımlamaları yapılmıştır. Üreyen patojenlerin sıklık sırasına göre; %51,6'sını E.coli, %18,2'ini Staphylococcus, %11,3'ünü Klebsiella, %9,4'ünü Proteus oluşturmuştur. Her dört yaş grubunda da en sık izole edilen mikroorganizma E. coli idi.
Özet (Çeviri)
In this study, it?s aimed to research the breeding ratio at the urine samples that were taken with initial diagnosis of Urinary Tract Infections (UTI) and the distribution of the factors among gendersThe study was performed with 760 patient samples that were taken from child patients of age group of 0-6 who applied to Kilis State Hospital between March, 2012 and September, 2012 with the doubt of UTI. The patients were put into four age groups and the frequency of breeding pathogens and complaints stemming from those pathogens were examined.In the study group, 344 of the child patients were boys and 426 of them were girls. When we look at the urine cultures of 760 child patients, breeding was spotted at 159 of them. Positive samples of urine cultures of 97 girls and 62 boys were examined. After the identification of isolated bacteria, they were described by serologic tests and biochemical analysis. According to frequency of breeding pathogens, the percentage is like 9,4% of breeding pathogens was Proteus, 11,3% was Klebsiella, 18,2% was Staphylococcus, and 51,6% was E.coli. The most frequent microorganism that was isolated at all age groups was E. coli.