Etlik piliç karma yemlerine ilave edilen zeytin yaprağının performans, bazı kan parametreleri ve bağırsak mikroflorası üzerine etkileri
The effects of olive leaf supplementation to broiler chikens diets on performance, some blood parameters and intestinal microflora
- Tez No: 346616
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BASMACIOĞLU MALAYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma etlik piliç karma yemlerine ilave edilen zeytin yaprağının performans, bazı kan parametreleri ve bağırsak mikroflorası üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Denemede karışık cinsiyette ve günlük yaşta toplam 320 adet (Ross-308) etlik civciv 5 tekerrürden (16 hayvan/tekerrür) oluşan 4 muamele grubuna (80 hayvan/grup) rastgele dağıtılmıştır. Oluşturulan 4 muamele grubu sırasıyla; zeytin yaprağı içermeyen (kontrol), 5, 10 ve 20 g/kg zeytin yaprağı içeren yemlerle beslenmişlerdir. Deneme altı hafta devam etmiştir. Muamelenin 28. ve 35. gün canlı ağırlık ve 21-28. günler arası canlı ağırlık artışı ile yem tüketimi üzerine etkisi önemli düzeyde (P0.05). Denemenin 0-21, 22-42 ve 0-42 günleri itibariyle zeytin yaprağının performans özellikleri üzerine etkisi saptanmamıştır (P>0.05). Karkas özellikleri (karkas randımanı, göğüs oranı, but oranı ve abdominal yağ oranı) organ (karaciğer, dalak, bursa fabricius, taşlık) ve bağırsak (ince, kör ve kalın) ile kan parametreleri (ALT, AST, albümin, toplam protein, trigliserit, toplam kolesterol, HDL, LDL) zeytin yaprağı ilavesinden önemsiz düzeyde (P>0.05) etkilenmiştir. İleum Lactobacillus spp. ve Escherichia coli O-157 sayısı muameleden önemli düzeyde (P0.05). Yeme 10 ile 20 g/kg düzeylerinde zeytin yaprağı ilavesi kontrol grubuna göre ileum Lactobacillus spp. sayısını arttırmış ve Escherichia coli O-157 sayısını düşürmüştür. Her bir muamele grubundan alınan hayvanların ileumlarında Salmonella spp. tespit edilmemiştir. Sonuç olarak, etlik piliç karma yemlerine 10 ve 20 g/kg düzeylerinde zeytin yaprağı ilavesi performansı ve incelenen diğer parametreleri etkilemeksizin bağırsak mikroflorasını iyileştirmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to investigate the effects of olive leaf supplemention to broiler diets on performance, some blood parameters and intestinal microflora. In trial, three hundred and twenty one-day-old mixed sex broiler chicks (Ross 308) were used and randomly assigned to four treatment groups (80 birds/group), each consisting five replicates (16 birds/replicate). The 4 treatment groups formed in trial were fed diets; unsupplemented with olive leaf (control) or supplemented with 5, 10 and 20 g/kg olive leaf, respectively. The trial was maintained 6 weeks. The effect of treatment was determined for body weight at 28 and 35 days of age, for body weight gain and feed intake from 21 to 28 days of trial at significant level (P0.05). No significant (P>0.05) differences were determined on performance criteria at 0-21, 22-42 and 0-42 days of the trail. The carcass parameters (carcass yield, relative weight of thigh and breast, and abdominal fat), organ (liver, spleen, bursa of fabricius, empty gizzard weight) and intestinal weights (small and large intestines, caecum) and blood parameters (AST, AST, albumin, total protein, triglycerides, total cholesterol, HDL and LDL) were not affected by dietary olive leaf supplementation (P>0.05). While ileal Lactobacillus spp. and Escherichia coli counts were significantly (P0.05) by treatment.