Laser kaynaklı kamyon şaftlarının sonlu elemanlar yöntemine bağlı paket programları ile dayanım ve ömür analizleri
Laser welded truck driveshafts stress and fatigue life analysis with finite element analysis software
- Tez No: 346623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada Laser Kaynaklı Kamyon Şaftları?nın sonlu elemanlar yöntemine bağlı paket programlar ile dayanım ve ömür analizleri yapılmış ve bununla ilgili sonuçlar aktarılmıştır. Kamyon şaftları olarak kullanılan kardan milleri hakkında temel bilgiler verilmiş ve kardan şaftlarının temel tasarım ölçütlerinden bahsedilmiştir. Laser bağlantılı iç perde takviyeli boru tipi alternatif kamyon şaftları tasarımları ile mevcut kamyon şaftlarının bir karşılaştırılması yapılmıştır. Analiz sonuçları, çok sayıda şekillerle ve tablolarla yorumlanarak yer almaktadır. Laser kaynağının önemi gün geçtikçe daha da artmaktadır. Bu çalışmada laser kaynaklı makine elemanlarına örnek olan bir kardan şaftı uygulaması incelenmiştir. Kardan şaftlarında, kıyaslama yapabilmek adına şaftların sadece mil adı verilen parçaları üzerinde çeşitli iyileştirme çalışmaları yapılmış ve dayanım analizleri sunulmuştur. Bu analizler yapılırken Mercedes-Benz Actros 2641, 4500 mm dingil mesafeli kamyonun motor değerleri dikkate alınmıştır. Ayrıca bu kamyona ait birebir modellenmiş bir takviyeli ve takviyesi kardan şaftı da analiz edilmiş ve sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Laser Welded Truck Driveshaft?s stress and fatigue life analysis with the help of finite element analysis software has been studied and the results according to those analyses have been introduced. Brief information about cardan shaft used as a truck driveshaft has given and also cardan shaft?s major design criteria have been mentioned. A comparison of a regular truck driveshaft and a laser welded inner reinforced driveshaft has been made. The results of the analysis has presented by a lot of images and tables with their interpretations. The laser welding has gaining more importance from now on. In this research, a cardan shaft application with laser welded reinforcements as an example for a mechanical element with laser welding on a truck has investigated. On a cardan shaft, in order to make an analogy, only the tube of the shaft has been improved and the finite element analysis of this tube with improvements has been introduced. While performing these analyses, the Actros 2641 from Mercedes-Benz with a wheelbase of 4500 mm engine specifications taken into account. And also a basic 3D model of this trucks drive shaft with and without an improvement has been analyzed and the results of it are presented.