Orman ekosistemlerinin biyokütle ve karbon depolama miktarlarının farklı yöntemlere göre belirlenmesi (Kapıkaya Planlama Birimi örneği)
Determining the amounts of biomass and carbon storage in forest ecosystems by different methods (A case study in Kapikaya Forest Planning unit)
  1. Tez No: 346657
  2. Yazar: MEHMET IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SİVRİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Orman ekosistemi karasal ekosistemdeki organik karbonun %76-78?ini tutması bakımından en önemli karbon havuzudur. Ülkemiz imzalamış olduğu antlaşmalar ve sözleşmeler gereği, orman ekosisteminin karbon depolama miktarını belirlemek ve bildirmek zorunluluğundadır. Bu bağlamda, orman ekosisteminin karbon depolama kapasitesinin doğru ve tutarlı bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü, Kahramanmaraş Orman İşletme Müdürlüğü, Kapıkaya Orman İşletme Şefliği ormanlarının biyokütle ve karbon depolama miktarları farklı yöntemlere (Biyokütle çevirme faktörü, Ağaç türüne bağlı biyokütle çevirme faktörü ve Allometrik denklemler) göre belirlenmiş ve ArcGIS 10TM ortamında haritalandırılmıştır. Planlama biriminin karbon depolama miktarı, biyokütle çevirme faktörü yöntemine göre 397033.5 ton, ağaç türüne bağlı biyokütle çevirme faktörü yöntemine göre 397245.3 ton ve allometrik denklem yöntemine göre ise 545656.1 ton hesaplanmıştır. Allometrik denklem yönteminde çapa bağlı geliştirilen denklemler kullanıldığından diğer iki yönteme göre daha gerçekçi ve doğru sonuçlar elde edilmiştir. Ülkemizde geliştirilen biyokütle tabloları, biyokütle çevirme faktörleri ve allometrik denklemler yetersiz olduğundan ağaç türleri için allometrik denklemler geliştirilerek sera gazı ulusal envanterinde biyokütle ve karbon depolama miktarlarının daha gerçekçi hesaplanmasına katkı sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Forest ecosystem is capturing % 76-78 of the organic carbon in terrestrial ecosystem so it is important carbon pool. Since our country has signed treaties and agreements, it has to determine and inform the amount of carbon storage of forest ecosystem. In this regard, it is needed that the carbon storage capacity of forest ecosystem should be determined accurately and consistently. In this study, the biomass and carbon storage quantities in Kahramanmaras Forest Regional Directorate, Kahramanmaras Forest District Directorate, Kapikaya Forest Unit Directorate were determined according to different methods (Biomass conversion factor based method, biomass conversion factor based method depend on tree species and allometric equation based method) and mapped via ArcGIS 10TM. The amount of carbon storage in planning unit, according to biomass conversion factor based method, allometric equation based method and biomass conversion factor based method depend on tree species, was calculated as 397033,5 tons, 545656,1 tons and 397245,3 respectively. Since the being developed equations depend on diameter in allometric equations based method were used, according to this method, more realistic and accurate results were obtained. Since the biomass tables, biomass conversion factors and allometric equations that have been developed in our country is insufficient, it should be contributed that the amount of biomass and carbon storage should calculate more realistic by being developed allometric equations in inventory of national greenhouse gas.