Kokarağaçların genel özellikleri ve İstanbul Peyzajı açısından analizi
- Tez No: 34666
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK YALTIRIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
TÜRKÇE ÖZET Bu araştırma, Kokarağaç (Ailanthus altissima) türüne ait genel özelliklerin ve İstanbul peyzajındaki öneminin ortaya konulması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma birbirini bütünleyen başlıca üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Kokarağaçlar genel özellikleriyle tanıtılmaya çalışılmıştır. Bu bölümde dendrolojik, ekolojik,peyzaj, silvikültürel, endüstriyel ve yetiştirme bakımından önemli özelliklerim kapsamaktadır. Bu bölümde yer alan veriler Kokarağaçlar'ın planlamalarda kullanım ilkelerini oluşturmada temel teşkil etmektedir. İkinci bölümde, peryodik gözlemlerden ve alan etüdlerinden, anketlerden elde edilen verilere dayanılarak Kokarağaçlar, İstanbul kent peyzajında incelenmiştir. Bu yönde Kokarağaçlann İstanbul kent peyzajında dağılımım etkileyen faktörler (doğal ve kentsel ekolojik özellikler yanında insan etkileri) açıklanmaya çalışılmıştır. Daha soma bu faktörlerin etkisi altında gelişen Kokarağaçlann gösterdiği özellikler ve kent peyzajına etkileri (olumlu - olumsuz) saptanmıştır. Son bölüm, Kokarağaçlann planlamalarda kullanım ilkelerinin belirlenmesine yönelik konulan kapsamakta ve bu yöndeki saptamalar; Kokarağacın genel özellikleriyle ilgili verilerden, İstanbul kent peyzajında değerlendirilmesiyle ilgili elde edilen bulgulara ve bunlara bağlı sentezlere dayanmaktadır. Yapılan araştırma sonucunda; İstanbul'un doğal ve kültürel özellikleride dikkate alınarak Kokarağaçlann planlamalarda kullanım ilkeleri saptanmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this investigation had to display of main characteristic of the tree of heaven (Ailanthus altissima) and its respective effect on landscape of Istanbul. Investigation has been in three consecative section. In the 1st section, the tree of heaven was introduced through their main characteristics comprising its dendrological, echological, civil-cultural and industrial growth influences displsyed, where the land areas chosen for this section have especially been selected to show effect caused by the tree of heaven on residential planning. In section 2nd, the tree of heaven has been made a past of Istanbul's landscape through means of data attained from studies and surveys made, depending on periodic investigation. Factors, causing forther influence on distribution of the tree of heaven among Istanbul, are also investigated under titles like human effects with next to natural and city echological means. Where afterwards, effects caused on city landscape by such factors, both positive and negative, are deformined. At tha last section, effects caused by the tree of heaven plantation on city planning are determined, in combination with synthesis put forward through natural plant characteristics and Istanbul city landscape where, on a final lasis, historical and residential features of city Istanbul has been cambined,as well. IX