İstanbul'daki yüksek yapıların taşıyıcı sistem açısından analizi
  1. Tez No: 34667
  2. Yazar: AYHAN MUCUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRÜN ÖZŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET Son yıllarda başta İstanbul olmak üzere büyük kentlerimizde yüksek yapı yapma eğilimi gözlenmektedir. Bu eğilimin önümüzdeki yıllarda daha da artacağı sanılmaktadır. Teknolojik gelişme ve şehirleşme, artan bir hızla yüksek yapıların yapımını ve bunlarla ilgili problemleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ön plana çıkarmaktadır. Bu nedenle tasarım ve taşıyıcı sistem sorunlarının yeniden ele alınması ve yapılanların değerlendirilmesi önemli görülmüştür. Bu doğrultuda ; tezin giriş bölümünde, problem saptanmış, yüksek yapılarda taşıyıcı sistem tasarımının önemi ve tasarımcının bu konuda uzmanlaşması gerektiği belirtilmiştir. 1. bölümde ileri ülkelerin yüksek yapılar için geliştirdikleri yapı modelleri incelenmiş, bu konudaki tipik örneklere yer verilmiştir. 2. bölümde İstanbul ' daki yüksek yapıların taşıyıcı sistem tasarımında alınan verilerin, dünyada oluşturulmuş modeller ile uyuşup uyuşmadığı araştırılmıştır. İncelenen yapıların taşıyıcı sistemleri ile ilgili verilerin değerlendirilmesi, ekler bölümünde geniş bir şekilde yapılmış, elde edilen sonuçlardan yola çıkarak öneriler ortaya konulmaya çalışılmıştır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY In last years, it ' s bserved the tendency of constructing high-rise building structure in big cities, with Istanbul taking the lead. It ' s assumed this tendency to be increased in next years. Technological development and urbanization, brings together with problems concerning high-rise building structure in our country as it happens in whole world. For this reason, taking the design and the high-rise building structure sistem problems up, is considered important. In this perspective,^ the beginning part of this thesis, the problem is set and pointed out the importance of high-rise building structure desing and the necessity of specialization. In part 1,the structure patterns which is improved by developed countries is invastigated and typical examples are taken place. In part 2, data which are obtained in desing of high-rise building structure in Istanbul.are compared with other patterns in world. Evaluation of data related with high rise building structure sistems is made in details in parts appendix and starting out the obtained results.suggestions are put forward. VIII