Gemi endüstrisinde enerji ve ekserji verimliliği analizi
The Analysis of energy andexergy efficiency in ship industry
  1. Tez No: 34665
  2. Yazar: ŞÖHRET SUBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu çalışmada, genel olarak ekserji konusuna yönelik temel ve genel bilgiler yanında enerji ve ekserji verim analiziyle ilgili birtakım örnekler üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ekserji kavramı çeşitli yönleriyle açıklanmıştır. Bu bölümde enerji ve ekserji mukayesesine ve örneklere de yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, çeşitli ülkelerdeki endüstriyel alanda gerçekleştirilmiş olan enerji ve ekserji verim değerlendirmeleri anlatılmıştır. Son olarak dördüncü bölümde de, gemi endüstrisine yönelik bir kuruluş olan Pendik Tersanesinde yapılan uygulamaya yer verilmiştir. Bu çalışmada Pendik Tersanesinin 1991 yılındaki enerji kullanım değerlerine göre enerji ve ekserji verim analizi yapılmıştır. Temel alınan amaç ise; ekserji konulu çalışmaların gemi endüstrisinde gelişip yaygınlaşmasına katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE ANALYSIS OF ENERGY AND EXERGY EFFICIENCY IN SHIP INDUSTRY In this work, besides the basic and fundamental information about exergy, some examples about energy and exergy efficiency analysis are emphasised. In second chapter, exergy concept is explained in everywiev. In this chapter, energy and exergy evaluation and also some example have taken apart. In third chapter, in several countries, energy and exergy efficiency comparisons are introduced in the means of industry. Finally in fourth chapter, a study on ship industry participated in Pendik shipyard. In this study according to the 1991 Pendik shipyard used energy values, the energy and exergy analysis is done. The basic purpose of these studies is to help the developing and spreading of exergy research in ship industry.