Bertiz deresi yağış havzasında uzaktan algılama teknikleri ve ICONA sınıflandırması kullanılarak erozyon risk haritasının oluşturulması
Producing erosion risk map using remote sensing techniques and ICONA method in Bertiz stream watershed
  1. Tez No: 346661
  2. Yazar: NEDİM KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT REİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Kahramanmaraş iline 21 km uzaklıkta bulunan Bertiz Deresi Yağış havzasında Uzaktan Algılama Teknikleri Ve ICONA Sınıflandırması Kullanılarak Erozyon Risk Haritasının Oluşturulması amaçlanmıştır. ICONA yöntemiyle erozyon risk haritasını belirlemek amacıyla güncel arazi kullanım durumu haritası ile bitki örtüsü haritası Arcgis 9.3 ortamında çakıştırılmış ve toprak koruma düzeyi haritası oluşturulmuş. Jeoloji haritası ile eğim haritası Arcgis 9.3 ortamında çakıştırılarak erodobilite haritası oluşturulmuştur. En son aşamada toprak koruma düzeyi haritası ile erodobilite haritası çakıştırılarak potansiyel erozyon risk haritası oluşturulmuştur. Elde edilen verilere göre Bertiz Deresi Yağış havzasındaki alanın %74.18' i çok şiddetli, %13.28' i şiddetli, %8.7' si orta, %3.56' sı hafif ve %0.29'u az hafif erozyon riski taşıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to generate Erosion Risk Map using remote sensing techniques and ICONA method in Bertiz Stream Watershed, which is located 21 km away from Kahramanmaraş province. In order to produce erosion risk map by ICONA method, existing land use map was overlayed with vegetation cover map in Arcgis 9.3 and soil conservation level map was created then erodobilite map was generated by overlapping geological map with slope index map in Arcgis 9.3. In the final phase, potential erosion risk map was generated by overlapping soil conservation level map with erodobilite map. According to the data obtained, 74.18 % of area was subject to very high erosion risk, while 13,28%, 8.7 %, 3,56% and 0,29% was subject to high, medium, low and very low erosion risk, respectively in Bertiz Stream Watershed.