Orman yangınları ile mücadelede optimum yol güzergâhının network 2001 programı ile belirlenmesi
Determination of optimum route in fire fighting by using network 2001 program
  1. Tez No: 346662
  2. Yazar: TUBA GESOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH EMİN AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Orman yangınları, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ormanların sürekliliğini tehlikeye sokan etkenlerin başında gelmektedir. Ülkemizdeki orman yangınlarının % 90'ı Marmara bölgesinden başlayarak Akdeniz bölgesinin doğusuna kadar olan bölgede meydana gelmektedir. Genel olarak bakıldığında ise orman varlığımızın yarıdan fazlası yangına hassas olan alanlarda yayılış göstermektedir. Orman yangınları ile etkin mücadelede yangın söndürme aktivitelerinin zamanında başlatılması ve özellikle arazöz ve yer ekibinin yangın sahasına en kısa sürede ulaşması büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, yangın alanlarına en kısa sürede ulaşımı sağlayacak optimum yol güzergahı belirlenmesi amacıyla NETWORK 2001 programı kullanılmıştır. Proje kapsamında, çalışma alanı olarak Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı, Kahramanmaraş Merkez Orman İşletme Müdürlüğü sınırlarındaki Suçatı Orman İşletme Şefliği seçilmiştir. Çalışma alanı I. dereceden yangına hassas bir bölgedir. Çalışma kapsamında, 9 adet potansiyel yangın alanı seçilmiş ve çalışma alanı sınırı içerisinde bulunan ilk müdahale ekibinin bu alanlara ulaşma süresi ve en kısa güzergahı belirlenmiştir. Potansiyel yangın alanlarından 6'sına kritik müdahale süresi içerisinde ulaşılmış 3'üne ise 20 dakikadan fazla bir sürede ulaşılmıştır. Genel olarak yangınlara kritik müdahale süresi içerisinde ulaşılması mevcut yol ağlarının durumunun yeterli olduğunu ve ilk müdahale ekibinin lokasyonunun doğru seçildiğini göstermiştir. Yenilenebilir doğal kaynakların başında gelen ormanlarımızın bugünün ve gelecek kuşakların ihtiyacını karşılayabilmesi, aynı zamanda etkin bir şekilde korunabilmesi ve orman varlığını en çok tehdit eden orman yangınlarına en kısa sürede ulaşımı sağlayarak sürdürülebilir ve optimum verimliliği sağlayacak modern yöntemlerle yönetilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Forest fires are one of the main factors that threaten sustainability of forests in the world. About 90% of the forest fires in Turkey occur in the area from Marmara region to eastern Mediterranean region. In general, more than half of the forests are located in the fire sensitive areas. For effective fire fighting, it is very important that fire extinguishing activities should start on time and fire trucks and fire fighting crew should reach fire area in shortest amount of time. In this study, NETWROK2001 program was used to determine optimum route that minimizes the arrival time to forest fires. In the scope of the study, the study area is located in Suçatı Forest Enterprise Chief of Kahramanmaraş Central Forest Enterprise Directorate in Kahramanmaraş Forest Regional Directorate. Study are is sensitive to forest fires at first degree. In the study, firstly, nine potential forest fires were selected, arrival time of forest fire fighting crew to these fires were computed, and then the shortest route was determined. It was found that six of the potential fires were reached in critical response time, while other three were reached in more than 20 minutes. Reaching the fires in critical response time indicated that conditions of the existing roads are sufficient and location of the fire fighting crew was appropriate. As essential renewable natural resources, in order forests to meet the demands of today's and future's generations and to be effectively preserved, they have to be managed by modern methods which ensures sustainability and optimum productivity.