Ekzojen bitki büyüme düzenleyicilerinin ve fenilalaninin fesleğen (Ocimum basilicum L.) bitkisinde sekonder metabolitlere ve fenilalanin amonyum liyaz (pal) enzim aktivitesine etkisi
The effect of exogenous plant growth regulators and phenylalanine on secondary metabolites and phenylalanine ammonia-lyase (pal) activity of sweet basil (Ocimum basilicum L.)
- Tez No: 346665
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL KARAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu doktora tezinde sekonder madde üretimini artırmak amacı ile 0,5 mM metil jasmonat farklı konsantrasyonlarda spermin (0,1 mM; 1,0 mM), brassinosteroid (0,5 ?M; 2,0 ?M) ve fenilalanin (0,05 mM; 0,5 mM) öncülü ile birlikte fesleğen tohumlarına uygulanmıştır. Yetişen fesleğenler çiçeklenme öncesi biçilerek çeşitli morfolojik ve verim ile ilgili özellikleri incelenmiş, uçucu yağ oranı ve bileşenleri, toplam fenolik, toplam flavonoid miktarı, DPPH üzerinden serbest radikal süpürücü etkisi, PAL aktivitesi, rozmarinik asit, şikorik asit ve kafeik asit miktarları belirlenmiştir. Uygulamaların morfolojik verim özelliklerine önemli bir etkisi olmamakla birlikte, uçucu yağ oranı, toplam fenolik, toplam flavonoid miktarları ve DPPH radikal süpürme etkisi bakımından EBL+MeJA ve Spm+MeJA uygulamaları başarılı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this doctoral thesis, to increase the production of secondary metabolites, seeds of Ocimum basilicum L. subjected to methyl jasmonate in different combinations with spermine (0,1 mM; 1,0 mM), brassinosteroid (0,5 ?M; 2,0 ?M), and phenylalanine (0,05 mM; 0,5 mM). Grown basil plants were harvested before the flowering period, and some morphological and yield characters, essential oil ratio and its composition, total phenolic and total flavonoid contents, the amount of rosmarinic acid, chicoric acid and caffeic acid, DPPH radical scavenging activity and PAL enzyme activity were determined. Although there were no significant differences between concentrations of applications on morphological and yield characters, considerable results for essential oils, the amount of total phenolic and total flavonoid contens and DPPH activity were obtained with EBL+MeJA and Spm+MeJA combinations.