Alternatif karbonhidrat kaynaklarında maya kültürlerinin biyoetanol üretim potansiyelinin araştırılması
Investigation of potential bioetanol production of yeast strains in alternative karbohyrates sources
- Tez No: 346664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, Kluyveromyces marxianus ve Saccharomyces pastorianus maya kültürleri ile peyniraltı suyu, şeker pancarı, keçiboynuzu ve havuç alternatif karbonhidrat kaynağı olarak kullanılarak fermentasyon yoluyla biyoetanol üretimi amaçlanmıştır. Karbonhidrat kaynakları hazırlandıktan ve sterlizasyon yapıldıktan sonra aynı fermentasyon sıcaklığı ve başlangıç pH değerinde fermentasyon gerçekleştirilmiştir. Günlük olarak karbonhidrat kaynaklarından kullanılan şeker ve üretilen etanol miktarları HPLC ile belirlenmiştir. Fermentasyon sonununda canlı hücre sayımları yapılmıştır. Diğer taraftan üretilen etanol miktarı distilasyon düzeneği kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Kluyveromyces marxianus and Saccharomyces pastorianus yeast strains were used alternative carbohydrate sources, whey, sugar beet, locust and carrot, and aimed production of ethanol by fermentation process. Fermentations were carried out in same temperature and pH conditions after making carbohydrate source and sterilization. The carbohydrate source used in daily quantities of sugar and ethanol produced were determined by HPLC. Daily live cell counts were made during fermentation. In addition the amount of ethanol produced was obtained using distillation apparatus.