Her iki yöne kullanılabilen teleskopik asansör kabin güvenlik kapısı tasarımı
Design of elevator car telescopic safety door for two direction usage
- Tez No: 346666
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Mevcut otomatik teleskopik asansör güvenlik kapısı sistemleri, kapının sağa veya sola açılımına bağlı olarak farklı üretilmekte ve açılımın yönüne göre sipariş edilmektedir. Fakat yanlış seçim, ölçülerin yanlış alınması veya işçilerin montaj hatalarından dolayı hatalı açılım yönlü kapı sistemi sipariş edilmekte, bu durumda sipariş edilen kapı sistemi kullanılamamakta ve yeniden yeni bir kapı sistemi sipariş edilmek zorunda kalmaktadır. Bu durum hem maliyeti artırmakta, hem yeniden tasarım, hem yeni sipariş ve yeniden montaj gerektirmektedir. Bunlar ciddi para, iş gücü ve zaman kaybına yol açmaktadır. Bununla birlikte kapı üreticisi firmalar da, iki değişik kapı sistemi tasarlamak ve iki ayrı seri üretim hattı oluşturmak zorunda kalmaktadırlar. Bu çalışmayla, otomatik teleskopik asansör güvenlik kapılarını, her iki yöne de kullanılabilecek hale getirerek, asansör güvenlik kapılarında yön ayrımını ortadan kaldırmak, böylece hem üretici firmaları, hem montaj firmalarını rahatlatmak, maliyet, iş gücü ve zaman kaybını ortadan kaldırıp, tasarım ve montajı kolaylaştırmak, montaj süresini düşürmek ve montaj hatalarının telafisini kolaylaştırmak amacıyla yeni bir sistem tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Current elevator safety door systems are produced according to door opening direction, to the right or to the left. Assembly firms order the doors with respect to this direction. Wrong selection, measurement errors or assembly faults cause wrong direction door orders. Theese doors cannot be used and re-ordering is required. This situation increases cost, requires redesign, new orders and re-assembly which cause money, labor and time losses. In addition door producers forced to design two different door systems and two different production line. With this study, a new system is designed to eliminate the direction difference in elevator car telescopıc safety doors making the system suitable for two direction usage, Hence the works of producers and assembly firms are facilitated, the money, labor and time losses are eliminated, the design and assembly are made easier, assembly time becomes shorter and the compensation of errors in assembly is made easier.