Kelkit Vadisi'nin makrokelid (Acari: Mesostigmata: Macrochelidae) akarlarının sistematik yönden incelenmesi
Systematic investigation of macrochelid mites (Acari: Mesostigmata: Macrochelidae) of Kelkit Valley
- Tez No: 346677
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DOĞAN, PROF. DR. DURMUŞ ALİ BAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmayla, Kelkit Vadisi'nden 6 cins altında 23 tür tespit edilmiştir. Bunlardan Geholaspis longispinosus (Kramer, 1876), Longicheles hortorum (Berlese, 1904), L. longisetosus (Balogh, 1958), L. lagrecai Valle 1963, Macrocholaspis recki (Bregetova ve Koreleva, 1960), M. evansi (Balogh, 1958), Macrochles lagodekhensis Bregetova ve Koreleva, 1960, M. subbadius (Berlese, 1904), M. scutatus (Berlese, 1904), M. perglaber Filipponi ve Pegazzano, 1962, Glyptholaspis confusa (Foà, 1900) ve G. saprophila Ma?án 2003 türleri Türkiye akar faunası için yenidir. Yeni olarak tanımlanan Nothrholaspis turcicus Özbek ve Bal, 2013, N. anatolicus Özbek ve Bal, 2013, N. dogani Özbek ve Bal, 2013, Longicheles ozkani Özbek, Bal ve Doğan, 2013, L. ayyildizi Özbek, Bal ve Doğan, 2013 türleri ise bu çalışma kapsamında 2103 yılında yayımlanmıştır. Ayrıca, G. saprophila türünün erkek bireyleri ilk kez bu çalışmada tanımlanmıştır. Daha önce bilinen L. mandibularis (Berlese, 1904), M. muscaedomesticae (Scopoli, 1772), M. robustulus (Berlese, 1904), M. merdarius (Berlese, 1904), M. glaber (Müller, 1860) ve G. americana (Berlese, 1888) türleri ise vadiden toplanan örnekler üzerinden yeniden değerlendirilmiştir. Elde edilen türlerin tamamının örneklerimiz üzerinden tanımları verilmiş, habitat tercihleri, dünyadaki yayılışları ve orijinal çizimleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Six genera and 23 species have been determined with this study from Kelkit Valley. Geholaspis longispinosus (Kramer, 1876), Longicheles hortorum (Berlese, 1904), L. longisetosus (Balogh, 1958), L. lagrecai Valle 1963, Macrocholaspis recki (Bregetova and Koreleva, 1960), M. evansi (Balogh, 1958), Macrochles lagodekhensis Bregetova and Koreleva 1960, M. subbadius (Berlese, 1904), M. scutatus (Berlese, 1904), M. perglaber Filipponi and Pegazzano 1962, Glyptholaspis confusa (Foà, 1900) and G. saprophila Ma?án 2003 are new to the Turkish fauna. The descriptions of the five newly-recognized species, Nothrholaspis turcicus Özbek and Bal, 2013, N. anatolicus Özbek and Bal, 2013, N. dogani Özbek and Bal, 2013, Longicheles ozkani Özbek, Bal and Doğan, 2013, and L. ayyildizi Özbek, Bal and Doğan, 2013 were published in 2013 from this study. Also, male of G. saprophila has firstly been described with this survey. Previously known species from Turkey, L. mandibularis (Berlese, 1904), M. muscaedomesticae (Scopoli, 1772), M. robustulus (Berlese, 1904), M. merdarius (Berlese, 1904), M. glaber (Müller, 1860) and G. americana (Berlese, 1888) are reviewed on the bases of specimens collected from the valley. The descriptions, habitat preferences, distributions and original drawings of all determined species are presented.