Borlu aktif belit çimentolu ısıl işlem görmüş ve görmemiş betonların mekanik özellikleri
Mechanical properties of steam cured and non- steam cured boron active belite cement
- Tez No: 346682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR CÜNEYT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada Borlu Aktif Belit (BAB) çimentolu betonların mekanik özellikleri belirlenmiştir. CEM I 42.5 R ve CEM II 32.5 B-S çimentolu betonlar da kullanılarak, bu üç çimento tipiyle hazırlanan numunelere aynı deneyler tekrarlanmış ve bu beton numunelerinin mekanik özellikleri ortaya konmuştur. Isıl işlem görmüş ve görmemiş beton numunelerine, basınç dayanımı, eğilme dayanımı, yarmada çekme dayanımı, ultrasonik hız, schmidt çekici, birim ağırlık gibi çeşitli deneyler uygulanmıştır. Hazırlanan numunelerin %50 si su kürüne,%50 si de buhar kürüne tabi tutulup, 7, 28 ve 90 günlük basınç dayanımları, eğilme dayanımları ve yarmada çekme dayanımları ölçülerek grafiklerle gösterilmiştir. Uygulanan kür yöntemi-dayanım, zaman-dayanım ve çimento tipi-dayanım grafikleri vasıtasıyla bu parametrelerin mukavemete etkileşme oranları tespit edilmiş ve ideal beton numunesinin elde edilmesi için çalışılmıştır. Sonuç olarak; Borlu Aktif Belit (BAB) çimentolu ısıl işlem görmüş ve görmemiş betonların mekanik özellikleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Kür tipi sabit tutularak kullanılan çimento tipine göre numunelerin 7, 28 ve 90 günlük basınç, eğilme ve yarmada çekme dayanım değerleri incelendiğinde en düşük ölçümlere CEM II 32.5 B-S çimentosuyla üretilen betonlarda rastlanmıştır. CEM I 42.5 R çimentosuyla üretilen beton numunelerinin basınç dayanımları ilk günlerde yüksek çıkarken Borlu Aktif Belit (BAB) çimentosuyla üretilen numunelerin nihai dayanımları diğer çimento tipleriyle üretilen beton numunelerinin nihai dayanımlarına göre daha yüksek çıkmıştır. Her üç çimento tipiyle üretilen numunelerin eğilme dayanımları ve yarmada çekme dayanımları incelendiğinde, BAB çimentosuyla üretilen numunelerin 7, 28 ve 90 günlük eğilme ve yarmada çekme dayanımlarının daha yüksek çıktığı gözlemlenmiştir. Uygulanan kür yönteminin dayanım üzerindeki etkisi araştırıldığında ise yapılan deneylerin tamamına yakınında su kürüne tabi tutulan numunelerin dayanımlarının daha yüksek çıktığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Boron Active Belite cement mechanic properties were determined. By using CEM I 42.5 R and CEM II 32.5 B-S cement concrete; the same experiments were repeated to the samples which were prepared by the same type of cement and the mechanic properties of these samples were exposed. Various experiments such as compressive strength, flexural strength splitting, tensile strength, ultrasonic speed, schmidt hammer were applied to the concrete samples which were heat treated and green. %50 of the samples was applied to hydropath and the other %50 of the samples was applied to steam curing. Compressive strengths, flexural strengths, splitting tensile strengths for 7, 28, 90 days were shown in graphics. The rates of the interaction of these parameters to resistance were defined by the management-resistance, time-resistance and cement type- resistance graphics. We proved to obtain the ideal cement sample. Consequently, the cement concretes of boron active belite heat treated and green, were compared. According to the cement sample which is used by stabilizing cure type, when the compressive, flexural, splitting tensile for 7, 28 and 90 days were examined, the lowest level found in CEM II 32.5 B-S cement. The compressive resistance of concrete samples endurance which were produced by CEM I 42.5 R was too high at the beginning. But the endurance of the samples which were produced by the cement concretes of boron active belite was too high than the other cement samples. When the flexural strength and splitting tensile strength of the samples which were produced by these three cement type were examined it is was observed that the samples produced by BAB cement, resistance of flexural strength and splitting tensile strength 7, 28 and 29 days, was higher than the others. When the effect of cure management on the endurance is examined, we see that the samples applied to curing system are more durable than the other samples.