Borlu aktif belit çimentolu ısıl işlem görmüş ve görmemiş betonların sülfat direnci
Sulphate resistance of steam cured and non-steam cured boron active belite concrete
  1. Tez No: 301731
  2. Yazar: FUAT CANDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR CÜNEYT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, Borlu Aktif Belit (BAB) çimentolu betonların sülfat direncini belirlemek için CEM I 42,5 R ve CEM II 32,5 B-S çimentolu betonlar ile karşılaştırma yapıldı. Isıl işlem görmüş ve görmemiş betonlara; basınç dayanımı, ultrasonik hız, Schmidt çekici, birim ağırlık gibi çeşitli deneyler uygulandı. Kontrol grubu hariç her bir çimento tipi için %5, %10 ve %20'lik üç Na2SO4 çözeltisi hazırlandı. Çözeltiler içerisinde, her bir grup 24 hafta boyunca sülfat etkisine maruz bırakıldı. Kontrol grupları ise doygun kireç çözeltisinde bekletildi. Tüm numunelerin, farklı sülfat oranlarındaki ağırlık ve boyut değişimleri takip edildi. 24 haftalık periyotta numunelerin ultrases hız ölçümü, Schmidt çekici deneyi ve basınç dayanımı deneyi yapıldı. BAB ve CEM II 32,5 B-S çimentolarının sülfat etkisine karşı daha dayanıklı oldukları gözlendi. Ultrases ve Schmidt çekici ölçümlerini de içeren kontrol mekanizmalarıyla çimento tipinin dayanıklılık üzerindeki etkinliği vurgulandı.
Özet (Çeviri)
The sulphate resistance of variable concretes, including Boron Active Belite (BAB), CEM I 42,5 R and CEM II 32,5 B-S cements, were determined in the present study. The compressive strength, ultrasonic velocity, Schmidt, and unit weight tests were applied to steam cured and water cured samples. Three Na2SO4 solutions of 5%, 10% and 20% were prepared for each type of concrete except for the control group and the samples were exposed to the effect of sulphate for 24 weeks. The control samples were stored in saturated lime solution. The weight and size of whole specimens were obtained and related tests on the ultrasonic velocity, the Schmidt hammer and the compressive strength were performed. The obtained effectiveness of BAB and CEM II 32,5 B-S cements to the sulphate effect were better than CEM I 42,5 R. Not only the compressive strength but also the ultrasonic and Schmidt hammer tests were performed as control mechanisms to obtain the cement type effect on the sulphate durability.