Borlu aktif belit çimentolu ısıl işlem görmüş ve görmemiş betonların hidratasyon özellikleri
Hydration properties of steam cured and non-steam cured boron active belite cement concrete
  1. Tez No: 346691
  2. Yazar: İLKER FAYETÖRBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR CÜNEYT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu tez çalışmasında, Borlu Aktif Belit (BAB) çimentolu harç numunelerinin hidratasyon ısıları ve hızları yarı adyabatik yöntem kullanılarak belirlenmiştir. BAB çimentosuyla beraber 6 farklı çimentolu harç numuneleri üzerinde de aynı deneyler tekrarlanmış ve hidratasyon özellikleri ortaya konulmuştur. Çimento tiplerine ait hidratasyon ısı-zaman, hidratasyon hız-Zaman grafikleri bütün çimento tipleri için karşılaştırmalı olarak hazırlanmış olup hidratasyon süreçleri bölümlendirilerek detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Ayrıca hidratasyon özellikleriyle dayanım ilişkilerini belirleyebilmek amacıyla ısıl işlem görmüş ve görmemiş 3 farklı çimento tipindeki betonlara; basınç dayanımı, schmidt çekici, birim ağırlık gibi çeşitli deneyler uygulanmış ve deney sonuçları grafikler yardımıyla yorumlanmıştır. Sonuç olarak Borlu Aktif Belit (BAB) çimentolu ısıl işlem görmüş ve görmemiş betonların hidratasyon özellikleri karşılaştırmalı olarak incelenmiş olup BAB çimentolu numune harçlarının hidratasyon ısılarının deney yapılan diğer çimento tiplerine göre oldukça düşük olduğu tespit edilmiştir. Isı çıkış hızlarına göre hidratasyon süreçleri ayrı ayrı karşılaştımalı olarak analiz edildiğinde ise yine BAB çimentolu numunlerin, alit fazının olmayışı ve düşük C3A içeriğinin büyük avantajlar sağladığı görülmüş olup konu araştırma bulguları ve tartışma bölümünde detaylı olarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, boron active belit cementitious mortar samples were determined the hydration heat and hydration rate using by semi-adiabatic method. the same experiments were repeated in 6 different cement type and its hydration properties were determined. For samples heat-hydration time, hydration velocity-time graphs for all types of cement were prepared comparatively. and hydration processes were comparatively analyzed in detail. additionally in order to determine the strength properties of hydration relations, schmidt hammer, unit weight, compressive strength tests applied to samples and the test results are interpreted with the help of graphs. As a result hydration properties of steam cured and non-steam cured boron active belite cement concrete were comparatively analyzed and heat of hyrdation of BAB cementittious mortar samples were found significantly lower than other types of cement. As the cause of this situation is the lack of alit (C3S) phase and low C3A(belit) content of boron active cement. The Topic were discussed in detail in the research findings and discussion.