Biyopolimerlerle iyileştirilmiş f sınıfı uçucu küllerin geçirimsiz şilte olarak kullanılabilirliği
Utulization of f class fly ashes improved by biopolymers for impermeable liner
  1. Tez No: 346688
  2. Yazar: MAHDI FATHOLAHZADEH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERACETTİN ARASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Uçucu kül gibi endüstriyel atıkların değerlendirilmesi ekonomik ve çevre problemleri açısından önem arzetmektedir. Bunun yanında değerlendirme alanı bulunmayan atık maddelerin depolanması çevre problemi oluşturmaktadır. Depolama alanlarında oluşabilecek çöp sızıntı suyunun yeraltı suyuna karışması çevre ve insan sağlığı açısından son derece ciddi tehlikelere yol açmaktadır. Bu sebeple depo alanlarında oluşabilecek sızıntıları engellemek amacıyla sıkıştırılmış geçirimsiz şiltelerin kullanımı yaygındır. Bu çalışmada iki tür F sınıfı uçucu kül atık maddesinin içerisine biyopolimerler ilave edilerek geçirimsiz şilte olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Kıvam artırıcı özellikleri sebebiyle endüstri ve tıp alanında yaygın olarak kullanılmalarına rağmen, biyopolimerler geoteknik mühendisliğinde kullanımları ile ilgili araştırmalar oldukça azdır. Bu çalışma kapsamında belirli konsantrasyonlardaki dört farklı biyopolimerle (arabik gam, guar gam, keçiboynuzu gam ve zantan gam) hazırlanan uçucu kül numunelerinin kıvam limitleri, kompaksiyon, serbest basınç ve hidrolik iletkenlik deneyleri yapılmıştır. Bunlara ek olarak yüksek plastisiteli bir kil uçucu küllere %10 oranında ilave edilerek deneyler tekrar edilmıştır. Yapılan deneyler sonucunda tüm biyopolimer çeşitleri, F1 ve F2 tipi uçucu küllerinin likit limit değerlerini artırmıştır. En düşük hidrolik iletkenlik değeri (k=1,61x10-6 cm/s) %1 zantangam ile hazırlanmış F2 uçucu külünden elde edilmiştir. Kil katkılı numunelerin hidrolik iletkenlikleri kil katkısı olmayan numunelere (zantan gam katkılı hariç) kıyasla daha düşük değerler vermiştir.
Özet (Çeviri)
The evaluation of industrial wastes such as fly ashes is of importance as agards economic and environment problems. In additions, the most common method used in removing of solid waste is the collection of the wastes. In storage areas the mixture of rubbish leakage water which might occur in storage areas to underground wastes may cause crucial as regards environment and human health. So, with the aim of periwig the leakage which might occur in storage areas, the use of compressed impermeable mattress is very common. In this study, two types of group F fly ashes were treated with biopolymers, and the utility of them as impermeable matters were fustigated. Due to the feature of augmentation of consistency biopolymers are of less utility areas in geotechnical engineering although they are commonly used in industry and medicine fields. In this study content, the experiment of hydraulic conductivity, direct pressure, compaction and consistency limits of fly ashes samples by means of four different biopolymers(Arabic gum, guar gum, locust gum and xanthan gum) have been realized. In the result of the experiment crossed out, all biopolymers increased liquid limitations values of F1 and F2 fly ashes. In other experiments, fly ashes prepared by different behaviors. The lowest hydraulic conductivity value (k=1.61x10-6 cm/s) is obtained from F2 fly ashes prepared by 1% xanthan gum. In addition to these, high plasticity clay was added to the fly ashes at the rate of 10% and the experiments were replicated. Ashes added samples hydraulic conductors give lows values than those which don?t include clay(except for xanthan gum)