Laboratory assessment of some geotechnical properties of a biopolymer treated sand
Biyopolimer ile iyileştirilmiş kumların bazı mühendilsik parametrelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 372057
  2. Yazar: MATEUSZ WISZNIEWSKI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ALİ FIRAT ÇABALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez bir kumlu toprakta sızıntı engelleri oluşturma ve polisakkaritler ve su oluşur biyopolimer katkı , kullanarak jeoteknik parametrelerinin iyileştirilmesi laboratuvar değerlendirme sonuçlarını sunar . Polisakkaritler güçlü yapışkan bir süspansiyon elde etmek üzere su ile etkileşime girer. Araştırma kaba ve orta kumlu topraklarda hidrolik iletkenliği azaltmak için , ve bunların mühendislik parametrelerini güçlendirmek için biopolimerin , yani ksantan sakızıpotansiyel kullanımını analiz eder. Bu hidrolik iletkenlik , konsolidasyon , üç eksenli , ve serbest basınç dayanımı nedenlerle testleri yapıldı . Kuru ağırlık olarak 0.1 ile 1.5 % arasında bir numune düşme kullanılan biopolimerin miktarı. Geçirgenliği testleri iki farklı numuneler üzerinde yapılmıştır, kaba kum edildiği (1.18 - 2.00 mm) ve orta kum (0.075 - 1.00 mm) ve diğer testler sadece orta kuvars kumu üzerinde yapılmıştır. Sonuçlar toprak değişikliği jeoteknik parametreleri önemli ölçüde biyo madde , kum derece miktarına göre ve kuruma süresi gösterir. Bu biyopolimerler uygulama , bir sızıntı bariyer yükleme veya genel toprak iyileştirme tekniği olarak kullanılan vakıf , yeraltı yapıları ve atık elden dahil olmak üzere bazı geoteknik eserlerini korumak için gerekli olabilir sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis presents results of laboratory assessment of creating seepage barriers in a sandy soil and improving its geotechnical parameters using biopolymer additives, which consist of polysaccharides and water. Polysaccharides strongly interact with water to produce a viscous suspension. The research analyzes the potential use of biopolymer, namely xanthan gum to reduce hydraulic conductivity of coarse and medium sandy soils, and to strengthen their engineering parameters. For that reasons hydraulic conductivity, consolidation, triaxial, and unconfined compressive strength tests were carried out. Amount of the biopolymer used in a sample fall between 0.1 and 1.5%, by dry weight. Permeability tests were carried out on two different specimens, which were coarse sand (1.18 - 2.00 mm) and medium sand (0.075 - 1.00 mm), and other tests were conducted on medium quartz sand only. The results indicate that geotechnical parameters of the soil change significantly based on the amount of bio substance, gradation of the sand and curing time. It is concluded that biopolymers application could be used as a seepage barrier installation or general soil improvement technique, required to protect some geotechnical works including foundation, underground structures and waste disposals.