Linyit ve asfaltitlerin sıvılaştırılmasında katalizör etkisi
- Tez No: 34669
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmada, CoMo ve kırmızı çamur katalizörlerinin 440°C sıcaklık ve 80 atm. gaz basıncında Beyşehir, Çayırhan, Göynük, Keleş, Orhaneli linyitleri ve Silopi, Şırnak asfaltitlerinin sıvılaşma verimleri üzerine etkileri incelenmiş tir. H2 gazı ortamındaki denemeler CoMo veya kırmızı çamur eş liginde ;3C0/1H2 gaz karışımındaki çalışmalar ise, katalizörsüz olarak veya kırmızı çamur varlığında yapılmıştır. Bütün deneylerde çözücü olarak kreozot yağı kullanılmış, çözücü/linyit oranı (kuru temelde) 2, çalışma koşullarındaki reaksiyon süresi ise 1 saat olarak alınmıştır. Sıvılaştırma sonucunda, CoMo katalizörü ile yağ veriminin yükseldiği belirlenirken, kırmızı çamurun kullanılması ile yağ veriminde belirgin bir davranış gözlenememiştir. -x-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effects of CoMo and red mud catalysts on the liquefaction yields of Beyşehir, Çayırhan, Göynük, Ke leş, Orhaneli lignites and Silopi, Şırnak asphaltites were investigated at 440 C and 80 atm. pres sure. While in H~ gas atmosphere, experiments were done using CoMo or red mud; in 3C0/1H" gas mixture atmosphere, experiments were done without any catalyst or using red mud. In all experiments, creosote oil was used as the solvent, solvent/ lignite ratio (mf) was taken as 2 and the reaction time at the specified conditions was taken as 1 hour. As a result of liquefaction, it was determined that use of CoMo catalyst increased oil yields, but use of red mud did not show, in general, a significant effect on oil yields. -xi-