İstanbuldaki Türk hamam yapılarının depreme karşı dayanıklılığının analitik incelenmesi
- Tez No: 34670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRÜN ÖZŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Yıllar boyu insanlara maddi ve manevi yönden büyük hasarlar veren depreme karşı, ülkemizde yeterli güvenlikte yapı inşa edilmemektedir. Geleneksel malzeme ve yöntemlerle üretilmiş, masif ve ağır yapılar olan tarihi yapılar, tarih süreci içinde depremlerden en fazla zarar görmüş yapılar sınıfına girerler. Bunun yanında zaman süreci içindeki temel oturmaları da tarihi yapıların stabilitesinde ve malzeme özelliklerinde bir takım bozulmalara neden olur. Bu etkenlerden en fazla etkilenen geleneksel yapılardan biri de“Türk Hamam Yapı lan ”dır. Ayrıca su temini amacı ile hamam yapılarının yer altı suyunun bulunduğu yerlerde inşa edilmiş olmaları nedeniyle zeminlerdeki konsol idasyon sonucu bu yapılarda olumsuz stabilite bozuklukları gözlenebilir. Bu çalışmada bu temel nedenlere dayanarak, geleneksel kargir yapıların deprem kuvvetleri karşısındaki davranışları incelenmiştir, istanbul'daki Çardaklı, Ayasofya, Mahmutpasa, Çemberi i taş ve Kılıçalipaşa Hamamlarının depreme karşı ne derece güvenlikte oldukları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Buildings are not constructed strong enough to resist earthquake which gives physically and psychological, big harms to humanbeings for many years in our country. It is classified that heavy and massive hystorical buildings which were constructed by traditional methods with traditional materials are one of the most effected buildings to strength of earthquake. And also by the time stability of hystorical buildings and speciality of their materials are spoiled by subside. Turkish Baths are one of the most damaged traditional buildings because of these negative factors, at the same time, baths were builded on where subterranean water was found to obtained water and because of this reason it is seen that their stability has influanced on consolidation on earth. In this study, according to these main factors, traditional massive buildings stability is researched under the strength of eartquake. Safety of Çardaklı, Ayasofya, Mahmutpasa, Çemberi itaş and Kılıçalipasa baths in Istanbul is researched. II