Programlanabilir denetleyici ile AC motor hız kontrolü
  1. Tez No: 34671
  2. Yazar: ERİM YANGIN
  3. Danışmanlar: PROF. ŞEFİK SARIKAYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Programlanabilir Denetleyici (PLC) ile AC motor hız kontrolü bu tezde ele alınmıştır. Özellikle peryodik olarak başla-dur şeklinde çalışan AC motor hız kontrolü incelenmiştir. İlk olarak, genel motor kontrolünden bahsedildikten sonra özellikle PLC ve özellikleri irdelenerek avantajları ve dezavantajları anlatılmıştır. Daha sonra motordan gelen geri gesleme bilgisinin alındığı Yüksek Hızda Sayıcı (HSC - High Speed Counter) modülünün yapısı ve özellikleri ele alınmıştır. HSC modülü tanıtıldıktan sonra motora hareket vermek üzere AC motor sürücüye gönderilecek 0-10 VDC gerilimin üretildiği Analog Gerilim Çıkış modülü anlatılmıştır. Bilgisayar yardımıyla sistemin nasıl kontrol edildiği ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Bilgisayar kuşanılmasının ve bilgisayar ile programlanabilir denetleyici beraberliğinin getirdiği avantajlar anlatıldıktan sonra sistemin yazılım kısmında bilgisayar ve programlanabilir denetleyici programlan akış diyagramları ile beraber verilmiştir. Daha sonra PC-PLC arasındaki haberleşmeyi sağlayan PC-PLC Haberleşme Arabirimi'nin gerekliliği ve genel olarak programlanabilir denetleyicilerin dış dünya ile haberleşme yöntemi anlatıldı. Motordan geri besleme bilgisini almak üzere kullanılan Darbe Üreteci (Rotary Encoder), motoru sürmek üzere kullanılan AC Motor Sürücü (AC Motor Driver) ve kullanılan motorun özellikleri kısaca anlatıldı. Pratik olarak gerçekleştirilen hız kontrol sisteminin beklenen özellikleri ne derece sağladığı ve sistemin yapılacak ekleme ve çalışmalarla daha da geliştirilebileceği konulan Sonuçlar ve öneriler bölümünde ele alınmıştır. -VI-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, speed control of AC motors by Programmable Logic Controller (PLC) is handled. Especially, the speed control of AC motors that work in a periodic start- stop has been examined. Firstly a general about motor control has been given. Then Programmable Logic Controller's, its properties, advantages and disadvantages has been explained. After that the properties and structure of High Speed Counter (HSC) module by means of which the feedback signal from the motor is obtained are explained. After the High Speed Counter module is introduced, the 12 bit Analog Voltage Output module which supplies the 0-10 VDC voltage to the AC motor driver which activates the motor has been explained. Also how the system is controlled by means of the computer has been handled in detail. After the advantages of using a computer and programmable logic controller - computer cooperation are tolck in the software part of the system, all the programs written for the computer and the programmable logic controller are given with their flow diagrams. After communication of the programmable logic controller with computer, AC motor driver and AC motor have been explained. The subjects of how well the pratically realized speed control system meets the desired performance characteristics and how the system may be improved by means of some additional things and studies have been handled in the Results and Suggestions part. -vu-