Lityum iyon piller için lifePo4 kotot üretimi
LifePo4 cathode production for lithium ion batteries
  1. Tez No: 346715
  2. Yazar: HESAM ARABZADEH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN TEMÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Energy, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Elektrokimyasal enerji depolama sistemleri içerisinde lityum iyon bataryalar giderek önem kazanmaktadırlar. Bu gün lityum iyon bataryalar dizüstü bilgisayarlardan mobil telefonlara, elektrikli araçlardan rüzgar tribünü enerji depolama ünitelerine pek çok uygulamada yüksek güç yoğunluğu ve uzun çevrim ömrü gibi üstünlüklerinden dolayı kullanılmaktadır. LiFePO4 bataryalar ise daha ekonomiklik, çevreye daha az zarar, yüksek termal stabilite, yüksek pik güç oranı ve uzun raf ömrü gibi avantajları sebebiyle kullanımı giderek artan lityum iyon batarya çeşidi olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada lityum iyon bataryalarda kullanılan LiFePO4 katodu üretimi gerçekleştirilmiştir. Katot materyalinin üretiminde sol-gel metodu kullanılmıştır. LiFePO4 katodun üretimi karbon kaynağı olarak gliserinli ve gliserinsiz olmak üzere iki şekilde yapılmıştır. Elde edilen katotların elektrokimyasal performansı döngüsel voltametri (cyclic voltammetry) yöntemi ile incelenmiştir. Ayrıca elde edilen katot aktif maddesinin yapısını gözlemlemek için SEM fotoğrafları çekilmiştir. Sonuç olarak çalışmada üretilen gliserin katkılı ve katkısız LiFePO4 örnekleri karekteristik lityum katodu özellikleri göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Lithium ion batteries are gradually gaining importance among the electrochemical energy storage systems. Lithium ion batteries are used in many applications from laptop batteries to mobile phones and from electrical vehicles to energy storage units of wind turbines because of their advantages such as higher power density and longer cycle life. LiFePO4 batteries are getting ahead with since they have low environmental harm, better thermal stability, higher peak power rate and longer shell life. In the present study, a LiFePO4 cathode for lithium ion batteries was produced. Sol-gel method was used in the production of cathode material. The production of cathode material was carried out in two types as with glycerol and without glycerol as a carbon source. Electrochemical performance of cathode materials prodeuced was examined by cyclic voltametry. In addition, SEM images were taken to enlighten the morphological structure of the cathode active materials. As a result, it is observed that both samples (with glycerol and without glycerol) showed the characteristic properties of lithium iron phosphate cathodes.