Biyodizel dizel karışımlarının bazı fiziksel özelliklerinin biyodizel oranı ile değişimi
Some physical properties of diesel biodiesel biodiesel blends with the exchange rate
  1. Tez No: 346716
  2. Yazar: ÇAĞLA DENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN TEMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, biyodizel-dizel karışımlarında ki biyodizel yüzdesi ile karışımın bazı fiziksel özelliklerinin (viskozite, yoğunluk, akma noktası, bulutlanma noktası, alevlenme noktası, CFPP değeri, kalori değeri) arasındaki ilişkilerin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla dört farklı yağdan (ayçiçek yağı, kanola yağı, mısır yağı ve fındık yağı) aynı şartlarda biyodizel örnekleri üretilmiş ve bu örnekler dizel yakıtı ile %10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80 ve 90 oranlarında karıştırılmıştır. Örnekler viskozite, yoğunluk, akma noktası, soğuk filtre tıkanma noktası (CFPP), alevlenme noktası ve kalori değerleri gibi fiziksel özellikler açısından analiz edilmişlerdir. Sonuç olarak aynı şartlar kullanılarak yapılan deneylerde biyodizel oranı arttıkça viskozite, yoğunluk, akma noktası, bulutlanma noktası ve alevlenme noktasının arttığı, kalori değerinin ise azaldığı gözlenmiştir. Yapılan deneylerde en iyi özelliklere sahip biyodizelin üretimi için uygun olan reaksiyon şartları da belirlenmiştir. Reaksiyon şartlarını belirlemek için incelenen parametreler; sıcaklık, reaksiyon süresi, alkol/ yağ oranı ve karıştırma hızı olarak seçilmiş ve incelenen parametrelerin optimum değerleri 50ºC sıcaklık, 1 saat reaksiyon süresi, 1/5 yağ/alkol oranı (hacimce), %1 katalizör miktarı, g/100mL yağ (KOH) ve 400 devir/dakika karıştırma hızı olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed that the relationships between biodiesel ratio and some physical properties of biodiesel/diesel blends such as viscosity, density, pour point, cloud point, flash point, cold filter plugging point (CFPP) and heating value. To achive this, biodiesel samples obtained from four different vegetable oils (sunflower oil, canola oil, corn oil and hazelnut oil) were used to produce biodiesel under the same conditions. Biodiesel-diesel blends in the ratios of biodiesel by 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80 and 90%(in weight) were obtained from these samples. Biodiesel/diesel mixtures were tested in terms of some physical properties such as kinematic viscosity, density, pour point, CFPP, flash point and heating value. As a result, it is observed that kinematic viscosity, density, pour point, cloud point and flash point values increased with the increasing biodiesel ratios. But heating value of the biodiesel blends decreased with the increasing biodiesel ratio. On the other hand, the most approprate reaction conditions for the transesterification reaction were also determined. The optimum parameters were found to be 50°C for temperature, 1 hour for reaction time, 1/5 for oil/alcohol ratio (in volume), 1%for catalyst ratio (g/100 cm3 oil) and 400 rpm for stirring speed.