Düzenli yapılarda tiazin türevi bileşiklerin moleküler davranışları
Molecular behavior of thiazine derivative compounds at regular structures
  1. Tez No: 346720
  2. Yazar: MURAT ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ONGANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez çalışmasında, misel, ters misel ve polielektrolit PSS (Polistren Sülfonat) ortamlarında Azur A?nın fotofiziksel özellikleri spektroskopik teknikler kullanılarak incelenmiştir. Misel yapılar anyonik SDS (Sodyum Dodesil Sülfat), katyonik CTAB (Hekzadesiltrimetilamonyum Bromür) ve yüksüz TX-100 (Triton X-100) surfaktantlardan hazırlanmıştır. CMC (kritik misel konsantrasyonu) altındaki SDS ile katyonik Azur A arasında elektrostatik etkileşimlerden dolayı iyon çifti kompleksinin oluştuğu absorpsiyon spektroskopisi tekniğiyle belirlenmiştir. CMC üstündeki surfaktant konsantrasyonlarında iyon çifti kompleksinin oluşmadığı ve monomerik yapının daha baskın hale geldiği belirlenmiştir. Spetroskopik sonuçlar Azur A?nın CTAB ve TX-100 ile CMC altındaki ve üstündeki konsantrasyonlarda etkileşmediğini göstermiştir. AOT (Sodyum bis(2-etilhekzil) sülfosüksinat)?den hazırlanan ters misel sistemindeki Azur A?nın monomer-dimer dengesi incelenmiş ve bu dengenin ters miselin W0 değerine bağlı olduğu belirlenmiştir. Spektroskopik sonuçlar küçük W0 değerlerinde Azur A?nın H-agregat yapısı oluşurken daha büyük W0 değerlerinde monomerik yapının daha baskın olduğunu göstermiştir. Dye agregatların tanımlanmasında kullanılan ? açısı, dimerleşme denge sabiti (Kort) ve gerçek denge sabiti (RKD) değerlerinin W0?a bağlı olduğu bulunmuştur. Azur A ile anyonik PSS arasındaki elektrostatik etkileşimden dolayı Azur A?nın H-agregat yapısı yoğun bir şekilde oluşmuştur. Azur A/PSS sulu çözeltisine metal tuzlarının eklenmesi ile Azur A?nın H-agregat yapısının etkilendiği görülmüştür. Spesifik olarak Cr+3 ve Fe+3 metal tuzları ilave edildiğinde Azur A?nın floresans özelliği olmayan H-agregat yapısı bozunurken monomerik Azur A artmıştır. Metal tuzlarının H-agregat yapının üzerindeki bu etkisi H-agregat yapılarının metal sensörü uygulamalarında kullanılabileceğini gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, photophysical properties of Azure A in micelle, reverse micelle and polyelectrolyte PSS (Polystyrene Sulphonate) were investigated by using spectroscopic techniques. The micelle systems were prepared from anionic SDS (Sodium dodecyl sulfate), cationic CTAB (Hexadecyltrimethylammonium bromide) and nonionic TX-100 (Triton X-100) surfactants. Under CMC (Critical Micelle Concentration), ion-pear complex between cationic Azur A and SDS due to electrostatic interactions were determined by absorption spectroscopy. The concentrations at above CMC, it was determined that the monomeric Azure A was more predominant while no ion-pair complex was formed. Spectroscopic results showed that Azur A could not interact with CTAB and TX-100 in the concentrations at below and above CMC. The equilibrium of monomer-dimer of Azur A in the reverse micelles formed from AOT (Sodium bis (2-ethylhexyl) sulfosuccinate) was investigated and it was determined that the equilibrium depended on W0 value. Spectroscopic data showed that the monomeric Azur A in the bigger W0 values were more dominant when H-aggregates of the dye in the small W0 values were formed. It was determined that ? angle used the identification of dye aggregates, dimerization equilibrium constant (Kort) and real equilibrium constant (RKD) depended on W0. H-aggregate structure of Azure A were immensely formed due to electrostatic interaction between Azure A and anionic PSS. It was determined that H-aggregate of the dye was affected when metal salts were added into Azure A/PSS aqueous solution. Specifically, the addition of Cr3+ and Fe3+ metal salts into Azure A/PSS system caused that the monomeric Azur A increased when non-fluorescent H-aggregates of the dye decomposed. This effect of metal salts on the H-aggregates of Azur A in PSS aqueous solution demonstrated that H-aggregates can be used for the metal sensor applications.