Azidofuran türevlerinin oksidasyonu ve sentetik uygulamaları
Oxidation and synthetic applications of azidofuran derivatives
- Tez No: 346722
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ALTUNDAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Furan halkasına bağlı alkil zinciri üzerinde azit fonksiyonel grubu taşıyan çıkış bileşiklerinin sentezleri gerçekleştirildi. Fotooksidasyon (TPP ve RB sensitizerliğinde) ve kemooksidayon (mCPBA ve NBS) yöntemleri kullanılarak çıkış bileşiklerinin oksidasyonları yapıldı. Kullanılan oksidanta göre ürün dağılımları belirlendi. Furan ve metil furan alkil yan zincirinde C-1?den C-6?ya kadar azit fonksiyonel grubu taşıyan furan türevlerinin oksidasyonaları sistematik bir şekilde incelendi. TPP sensitizerliğinde fotooksidasyon sırasında oluşan endoperoksit çift bağına azit fonksiyonel grubunun 3+2 katılması sonucu 1,2,3 triazollerin oluştuğu gözlendi. Yeni bir endoperoksit düzenlenmesi sonucu gerçekleşen bu reaksiyonun; azitin furan ve metilfuran alkil yan zinciri üzerinde C-3 ve C-4 pozisyonunda olduğu durumlarda mümkün olduğu tespit edildi. RB sensitizerliğindeki fotooksidasyon ve kemooksidasyon (mCPBA ile NBS) sonucu ise aza şekerlerin iskelet yapısını oluşturan pirol, pirolidin ve homopiperidin türevlerinin sentezi gerçekleştirildi. Bu reaksiyonların ise metil furan alkil yan zincirinde C-2, C-3 ve C-4 pozisyonunda azit fonksiyonel grubu taşıyan bileşiklerle gerçekleştirilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The syntheses of starting materials bearing azide as substituent at the alkyl chain of the furan ring have successfully been achieved. The oxidations of the starting materials were completed via photooxygenation (TPP and RB sensitized) and chemical oxidation (mCPBA, NBS). The product distribution based on the oxidants was determined. The oxidation of furan and methylfuran derivatives bearing an azide functional group at the C-1 to C-6 position of the alkyl chain were systematically explored. 3+2 addition of the azide functional group to the endoperoxide double bond which was formed during the TPP sensitized photooxygenation gave 1,2,3-triazoles. The reaction which occurs as a result of the new endoperoxide rearrangement is possible if the azide is at the C-3 and C-4 position of the furan and methylfuran alkyl chain. Pyrrolidine, piperidine and homopiperidine that exists in the azasugar skeleton were synthesis respectively from the RB sensitized photooxydation and chemooxidation (mCPBA and NBS). This reaction could be performed if the azide is at the C-2, C-3 and C-4 position of the methyl alkyl chain.