Tortum gölü'nün (Erzurum) azot fraksiyonlari ıle demir ve bakir konsantrasyonlarinin mevsimsel ve yersel degisimi
Seasonal and temproral changes of nitrogen fractions, iron and copper concentrations in Tortum Lake (Erzurum)
  1. Tez No: 346723
  2. Yazar: MUNEVVER ŞENEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDEN FAKIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tortum Gölü?nde, Haziran 2012-Mayıs 2013 tarihleri arasında yürütülen bu çalışmada 3 istasyon ve bunlara bağlı 5 farklı derinlikten aylık alınan su örneklerinde bazı fiziko-kimyasal parametreler ve ağır metallerinin (Fe, Cu, SO4) mevsimsel ve yersel değişimi incelenmiştir. Çalışma süresince elde edilen verilerde, ortalama çözünmüş oksijen değeri 12,85±5,75 mg/L, su sıcaklığı 13ºC, pH değeri 8,51±0,39 ve Secchi deriniği 3,24 m ölçülmüştür. Ortalama değerleri sırasıyla, NH3-N (amonyak-azotu) 0,19 ± 0,01 mg/L, NO2-N (amonyak-azotu) 0,02± 0,01 mg/L, NO3-N (amonyak-azotu) 0,08±0,01 mg/L, TP (toplam fosfor) 0,004±0,001 mg/L, sülfat (SO4) 0,31±0,00 mg/L, silikat (Si) 0,60±0,003 mg/L ve toplam demir (Fe+3) 0,02±0,01 mg/L değeri hesaplanmıştır. Gölde bakır (Cu) tespit edilememiştir. Bu çalışmada, çözünmüş oksijen, pH, amonyak ve nitrat azotu bakımından I. sınıf kaliteli sular sınıfına girerken, nitrit azotu derişimine göre II. sınıf kaliteli sular sınıfına girmektedir. Tortum Gölü Secchi derinliğine göre mezotrofik, toplam fosfor derişimine göre oligotrofik düzeyde tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Water samples had been taken monthly from three station and five different layers of Lake Tortum between June 2012 and May 2013. Some physico-chemical parameters and heavy metal (Fe, Cu, SO4) consantrations were researched change of seasonal and temproral. In this study was measured mean dissolved oxygen 12.85±5.75, pH 8.51±0.39, water temperature 13ºC and Secchi depth 3.24 m. Mean value NH3-N (ammonia-nitrogen) 0.19 ± 0.01 mgL-1, NO2-N (nitrite-nitrogen) 0.02± 0.01 mgL-1, NO3-N (nitrate-nitrogen) 0.08±0.01 mgL-1, TP (total phosphorus) 0.004±0.001 mgL-1, SO4 (sulfate) 0.31±0.00 mgL-1, Si (Silica) 0.60±0.003 mgL-1ve total iron (Fe+3) 0.02±0.01 mgL-1 were calculated, respectively. But copper wasn't identificat in the lake. In this study, in the first class water quality were found by dissolved oxygen, pH, NH3-N and NO3-N values, while according to NO2-N in the second class water quality was found. Tortum Lake has been estimated mesotrophic level as far as Secchi depth, oligotrophic level by total phosphorus.