Erzincan kenti açık-yeşil alanlarında kullanılan bitkisel materyalin belirlenmesi
Determination of plant material used in Erzincan city open green spaces
  1. Tez No: 346724
  2. Yazar: GÖKHAN ASKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kentsel yerleşimlerde bitkiler kentsel yaşamın gelişmesinde önemli rol oynarlar. Ancak istenilen amaca ulaşmak için bilimsel ve teknik çerçevede, planlama-tasarım-uygulama-bakım çalışmalarının bir bütün içinde ve özellikle ilgili meslek disiplinleri ve uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmesi gereklidir. Erzincan kent merkezindeki, Kamu kurum ve kuruluşlarına ait açık ve yeşil alanlar ve Özel mülkiyete ait açık ve yeşil alanlar incelenerek kent merkezindeki bitki materyali değerlendirilmiştir. Bu alanlardaki bitki sayımları yapılarak, bitkilerin türleri, kullanım alanları, kullanım amaçları, kullanım yoğunlukları, mevsimsel değişimleri ve bitkisel tasarım yönünden değerlendirilmeleri yapılmıştır. Araştırma alanında yapılan çalışmalar sonucunda, 21 familyaya ait 43 Geniş Yapraklı ağaç, 3 familyaya ait 18 İğne yapraklı ağaç, 20 familyaya ait 32 Ağaçcık-Çalı bitki türü, 6 familyaya ait 8 sarılıcı bitki türü olmak üzere toplam 101 bitki türü kullanıldığı belirlenmiştir. Bu araştırmada açık-yeşil alanların insan yaşamındaki yeri ve önemi incelenmiş, Erzincan Kenti açık yeşil alanlarında kullanılan bitkilerin tasarım yönünden değerlendirmesi yapılmıştır. Araştırma sonucunda uygulamalara yönelik sorunlar ortaya konmuş ve çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Plants play an important role in the development of urban life in urban residential areas. However in order to achieve the intended purpose in a scientific and technical framework, planning, design, application and care studies shoud be carried out in a unity especially by related Professional disciplines and skilled persons. The open green spaces belong to public institutions and organisations and private property in the city center of Erzincan examined and plant material assessed. Plants in the study area counted and species, usage areas, usage purposes, usage densities, and seasonal changes of plants be assessed in terms of plant design. As a result of field studies including of 43 broad-leaved plant species belonging to 21 families, 18 coniferae plant species belonging to 3 families, 32 shrub and bush plant species belonging to 20 families, 8 ivy plant species belonging to 6 families totally 101 plant species were determined that used in the research area. In this study, the importance and the place of open green spaces in human life examined and plants that used in Erzincan city opeen green spaces determined in terms of plant design. Research results have revealed problems for applications an suggested solutions and recommendations were brought.