Erozyon kontrolü çalışmaları ve şev stabilizasyonlarında kullanılan doğal ve yapay malzemeler ve örnek bir uygulama
Natural and synthetic materials used for erosion control and slope stabilization and a demonstratif application
  1. Tez No: 346725
  2. Yazar: EMRE ÇOMAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Forestry and Forest Engineering, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tezin ilk bölümünde doğal erozyon kontrolü yöntemleri hakkında tanımlamalar yapılmıştır. Malçlama, hindistan cevizi fileleri, jütler, örme çitler ve saman battaniyeleri gibi yaygın olarak kullanılan yöntemler açıklanmıştır. İkinci bölümde geosentetik ürünlerin fonksiyonları ve kullanım alanları hakkında bilgiler verilmiştir. Sonraki bölümlerde ise ülkemizde geosentetik malzemeler kullanılarak yapılan bazı uygulamalar hakkında bilgi verilmiş ve geonet ürünü kullanılarak yapılan bu çalışmanın değerlendirilmesi yapılmıştır. Geosentetik malzemeler özellikle son yıllarda, bütün dünyada mühendislik uygulamalarında hem faydalı hem de alternatif çözümler sağladıklarından 'mucize malzeme' olarak adlandırılmakta ve kullanımları hızla yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmada yüksek eğimli arazilerde şev stabilizasyonunu daha etkin olarak sağlamak amacıyla geosentetik malzemelerden geonet'in toprağı tutma kapasitesinin belirlenmesi amaçlanmaktadır.Ankara ili Çamlıdere ilçesi sınırları içerisinde %74 eğimli bir şevde geonet ürünü denenerek inceleme yapılmıştır. Bu çalışmada erozyon konusu ve geosentetiklerin bu amaçla kullanımı ele alınmıştır. Çalışma sonucuna göre geonet ürününün kullanımı ile toprak kaybı 4 kat azaltılmıştır. Aynı zamanda bu uygulamaların görselliği olumlu etkilediği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the first section of the thesis definitions about the natural methods of erosion control have been made. Such as mulching, coconut fiber mesh, jutes, knitting hedges and straw blankets commonly used methods are described. In the second section information about the functions of geosynthetic products and their usage areas have been provided. Whereas in the following sections information was given about some applications made by using geosynthetic materials in our country and an evaluation of this work realized by using geonet product has been made. Especially recent years, geosynthetic materials are called