Magnezyum alaşımlarının farklı ortamlardaki gerilmeli korozyon davranışının incelenmesi
Investigation of stress corrosion behavior of magnesium alloys under different conditions
  1. Tez No: 346733
  2. Yazar: RECEP ÇATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Magnezyum alaşımları hafifliği ve özgül dayanımı nedeniyle mühendislik uygulamalarında yaygın olarak kullanabilme potansiyeli olan, ancak kötü korozyon direnci nedeniyle kullanımı kısıtlanan mühendislik malzemeleridir. Bu çalışmada bu alaşımın farklı korozif ortamlarda gerilmeli korozyon davranışları belirlenmiştir. Bu kapsamda alaşımlar klor iyonları içeren asidik, bazik ve nötr ortamlarda gerilmeli korozyon deneylerine tabi tutulmuştur. Hafifliği, özgül mukavemeti, biyo-uyumluluğu vb. gibi üstün özellikleri nedeniyle özellikle otomotiv ve havacılık sektörü ile implant malzemesi olarak biyo-medikal alanında kullanıma uygun özellikler taşıyan magnezyum alaşımlarının, hem gerilme ve hem de korozyon etkisi altında olduğu gerilmeli korozyon davranışları araştırılmıştır. Bu alaşımların farklı ortamlarda gerilmeli korozyona hassasiyeti belirlenmiş ve ileride çalışılması düşünülen magnezyum alaşımlarını gerilmeli korozyona karşı koruyucu tedbirler çalışmalarına bir temel teşkil etmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Magnesium alloys are engineering alloys which have a widely usage potential due to their lightness and specific strengths but their weak corrosion resistance restrict the usage of these alloys. In this study, stress corrosion properties of these alloys have been determined. The alloys have subjected to stress corrosion tests under acidic, basic and neutral environments which contain chloride ions. The stress corrosion properties, which are under the effect of both corrosion and stress, of these alloys which are proper for the usage in automotive, aerospace and implant applications have been examined. The sensitivity of these alloys to the stress corrosion different environments have been determined and it is aimed that the results of this study can be used for the protection against stress corrosion of magnesium alloys in future works.