Köpük dolgulu bal peteği sandviç kompozit yapıların titreşim analizi
Vibration analsyis of foam filled honeycomb composite sandwich structure
- Tez No: 346732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Mühendislik uygulamalarında hafif yapıların kullanımı oldukça önemlidir. İki yüzey arasına çekirdek malzeme olarak yüksek sönümleme kabiliyetine sahip farklı bir malzeme yerleştirilerek sandviç yapılar oluşturulabilir. Bu yapıların ağırlık/dayanım oranı genellikle diğer katı malzemelerden oldukça yüksektir. Sandviç yapıların bu özelliklerinden dolayı, birçok alanda olduğu gibi ulaşım araçlarında da kullanımı giderek artmaktadır. Bu çalışmada, farklı plaka ve çekirdek kalınlıklarıyla oluşturulan bal peteği sandviç yapılara poliüretan köpük dolgusu yapılarak, ankastre-serbest sınır şartında doğal frekansları ve sönüm oranları belirlenmiştir. Bu sandviç yapıyı oluşturan yüzey levha kalınlıklarının ve çekirdek malzemesi kalınlığının yanı sıra poliüretan köpüğün titreşim karakteristiklerine olan etkileri incelenmiştir. Nümerik analizler sonlu elemanlar yöntemiyle çözüm üreten ANSYS paket programıyla yapılmıştır. Deneysel olarak elde edilen sonuçlarla, nümerik olarak elde edilen sonuçların karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In engineering applications, the use of lightweight structures is quite important. As the core material between two surfaces is capable of high damping, sandwich structures can be created by placing a different material. Weight to strength ratio of these structures is generally much higher than other solid materials. Because of these properties, use of sandwich structures, in transportation vehicles is increasing. In this study, polyurethane foam is filled to honeycomb sandwich structures produced at different plate and core thicknesses. Natural frequency and damping ratios are determined for fixed-free boundary conditions. Effect of surface layer thickness, core material thickness and the polyurethane foam to vibration characteristics is investigated. Numerical solutions are realized on ANSYS that uses finite element method for its solutions. Results obtained from experiments are compared with the ones from numerical results.