Farklı dozlarda uygulanan bakır sülfat pentahidrat'ın gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss)' nın kritik yüzme hızı ve hematoloji parametreleri üzerine etkilerinin araştırılması
Farkli dozlarda uygulanan bakir sülfat pentahidrat'in gökkuşaği alabaliği (Oncorhynchus mykiss)' nin kritik yüzme hizi ve hematoloji parametreleri üzerine etkilerinin araştirilmasi
- Tez No: 346746
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bakır Sülfat Pentahidrat (Cu SO4.5H2O)'ın 2 farklı doz (0,175 mg/lt ve 0,350 mg/lt) uygulamasının 0, 14, 28. gün etkilerinin araştırıldığı çalışmada, materyal olarak gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) kullanılmıştır. Uygulama periyodu sonucunda kontrol ve uygulama gruplarında kritik yüzme hızı ve kan parametreleri indeksleri incelenmiştir. Bakır sülfat pentahidrat'ın iki farklı dozuna maruz bırakılan gökkuşağı alabalığının kritik yüzme hızı incelenmiştir ve etkisi önemli bulunmuştur (P0,05). Hemoglobin değerinin ise muamele x gün interaksiyonundan çok önemli (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study the effects of the two different dosage application of copper sulphate penta hydrate (CuSO4.5H2O) pesticide were researched and rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) was used as the material. As a result of the application period, control and application groups critical swimming speed and blood parameters were investigated. In the rainbow trout, exposed to different doses of the copper sulphate penta hydrate (CuSO4.5H2O) pesticide, critical swimming speed was investigated and the effects was found to be significant (p0.05). The hemoglobin value was significantly effected by treatment x day interaction (p 0.05).