Avrupa Birliği vergi politikası ile Türk vergi sisteminin uyumlaştırılması üzerine bir çalışma
A research on the harmonization of Turkish tax system with the European Union tax policy
- Tez No: 346745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TECER ATSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Türkiye?nin Avrupa Birliği ile ilişkileri 31 Temmuz 1959 tarihinde AET?ye (Avrupa Ekonomik Topluluğu) ortaklık için başvuru yapmasıyla başlamıştır. Daha sonra 12 Eylül 1963 tarihinde Türkiye ile Avrupa Birliği arasında ortaklık kuran Ankara Antlaşması imzalanmıştır. Türkiye 1959?dan günümüze kadar çeşitli antlaşmalara imza atarak tam üyelik müzakereleri sürecine gelmiştir. AB?nin belirlediği 35 Müzakere başlığından birisi olan ve Avrupa Birliği?nin ekonomik bütünleşmesi için gerekli görülen Vergilendirme 16. Fasılda yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı; Türk Vergi Sistemi ile AB üyesi ülkelerin genel olarak vergi sistemlerinin bir karşılaştırmasını yaparak uygulanmakta olan benzer ve farklı vergileri ortaya koymaktadır. Ayrıca ülkemize olan benzerliğinden dolayı Avrupa Birliği?ne 1 Mayıs 2004?te tam üye olan Polonya ile Türkiye?nin vergi sistemleri detaylı olarak mukayese edilmiştir. Çalışmanın hazırlanmasında ağırlıklı olarak yerli ve yabancı ikincil kaynaklardan yararlanılmış ve bu kaynaklardan elde edilen veriler derlenerek çalışma oluşturulmuştur. Sonuç olarak; özellikle dolaylı vergiler alanında birçok düzenlemeler yapılmıştır. Dolaysız vergiler alanında ise yoğun olarak Kurumlar Vergisi ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. Gelir Vergisi alanında da vergi oranlarında düzenleme yapılmış bunun dışında pek bir ilerleme kaydedilmemiştir. Türkiye vergileme alanında hem ülke gerçeklerini hem de uluslararası uygulamaları göz önünde bulundurarak düzenlemeler yapmaya devam etmelidir. Mevcut düzenlemeler yeterli değildir.
Özet (Çeviri)
The relation with Turkey and EU started on July 31th, 1959 when Turkey applied for membership in EEC (European Economic Community). Then on September 12th, 1963 Ankara Agreement was signed that established a partnership between Turkey and European Union. Turkey has signed several agreements with the Union and entered the negotiation process for full membership. Taxation which is one of the 35 determined by EU fort he accession negotiations is the 16thof those titles and deemed as an essential part for integration. Taxation in a Country is determined in accordance with the economic conditions and national interests. Even in a Union, one Country does not have the right to intervene in the tax matters of another country. This fact poses a threat to the integration of the union. Therefore, harmonization process has started especially on indirect taxes which are more prone to intervention. The objective of this study was to make general comparisons of tax systems between Turkish and the EU Member States and thus to reveal the similar and different implemented taxes. Moreover, because of their similarities to our country, the tax systems of the Republic of Poland, which became a member of the European Union on 1 May 2004, and Turkey were compared in detail. In Conclusion; a lot of regulations have been enacted especially in the area of indirect taxes. Some studies have been made on direct taxes especially on corporate taxes. In the area of Income Tax. Tax, not much has been achieved, only some changes were made on the percentages of different tax bracets. Turkey has to continue regulations by taking into consideration both national actual and international implementation in taxation area. Immediate regulations are not enough.