Çeltik tarımının yapıldığı ve yapılmadığı urfa yöresi toprak örneklerinde suya doygun koşullarda azotlu gübrelerin verime ve Fe Mn Zn ve Cu elverişliliğine etkisi
- Tez No: 35115
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM SEZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu denemede, Harran ovasından çeltik tarım alanları ile çeltik dışı tarım alanlarından alınan iki toprak örneğinde farklı dozlarda uygulanan değişik azotlu gübrelerin çeltik UrUntl miktarına ve suya doygun koşullarda toprakların demir, mangan, çinko ve bakır gibi elementlerin elverişliliğine etkileri sera koşullarında araştırılmıştır. Denemede iki kg'lık plastik saksılar kullanılmıştır. Saksılara 2 mm'lik elekten geçirilmiş fırın kurusu esasına göre 2 kg toprak konmuştur. Denemede her toprak için Uç gübre ( amonyum sülfat, amonyum nitrat ve üre), dört gübre dozu ( 0, 8, 16 ve 24 kg N/da) ve 6 tekerrür olmak üzere 144 saksı kullanılmıştır. Taban gübresi olarak dekara 10 kg P2O5 ve 10 kg I^O'e eşdeğer triplesüperfosfat ve potasyum sülfat gübreleri kullanılmıştır. Deneme saksılarmdaki topraklar eşit miktarlarda su ile göllendirilip, her saksıya 10 adet çeltik tohumu ekilmiştir. Çimlenmeden sonra saksıların bitki sayısı beş (5)'e düşürülmüştür. Çimlenme süresince saksılara su verilmediğinden su seviyesi azalarak normal toprak suyu koşuluna düşmüştür. Saksılardaki su seviyesi aşamalı olarak çimlenmeden bir ay sonra yaklaşık 8-10 cm'ye yükseltilmiş ve deneme süresince su düzeyi bu seviyede tutulmaya çalışılmıştır. Deneme saksılarında ve saksılardan alınan toprak örneklerinde denemenin 1., 2., 3. ve 4. aylarında gerekli analizler yapılmıştır. Denemede rezin cihazından geçirilen saf su kullanılmıştır. Toprakların Bouyoucos hidrometre yöntemiyle belirlenen mekanik yapıları killi sınıfına girmektedir. Organik madde miktarları Smith-Weldon yöntemiyle saptanmış olup, çeltik alanında %1.8 ve çeltik dışı alanda %2.0'dır. Katyon deği şim kapasiteleri aynı biçimde 36.5 ve 31.7 me/100 g'dır.I 1 Toprak örneklerinin kireç içeriği farklı olup çeltik ekili alan toprağında %1.1, buğday ekili alan toprağında %27.9'dur. Deneme topraklarının pH'ları 1:2.5 toprak-su oranına göre 7.2 ve 7.6 olup potansiyometrik olarak belirlenmiştir. Deneme suresince yapılan pH okumalarında her iki toprakta da zaman, gübre ve gUbre dozlarına bağlı olarak birinci ayda azalma, daha sonraki ölcUmlerde birinci ay ölçümlerine göre yükselmeler olmuştur. Deneme topraklarının elverişli fosfor içerikleri 9.6 ve 17.4 kg P2O5 /da' dır. Amonyum asetatta ekstrakte edilen değişebilir katyonlar Ca, Mg, Na ve K çeltik ekili alan toprağında 20.4, 8.3, 0.4 ve 2.6 me/100 g, buğday ekili alan toprağında 21.6, 2.8, 0.7 ve 4.7 me/100 g'dır. Toprak örneklerinin elverişli Fe, Mn, Zn ve Cu miktarları, pH'sı 7.3'e ayarlı 0.005 M DTPA + 0.01 M CaCl2 +0.1 M TEA karışımı ekstraksiyon çözeltisi ile ekstrakte edildikten sonra atomik absorbsiyon spektrofotometrede okunmuş ve çeltik ekili alan toprağında Fe, Mn, Zn ve Cu 6.3, 8.3, 2.1 ve 2.2 ppm, buğday ekili alan toprağında 2.1, 5.9, 3.4 ve 2.8 ppm'dir. Suya doygun koşullarda deneme süresince yarayışlı Fe, Mn, Zn ve Cu miktarları önce hızlı bir artış, daha sonra ise azalış göstermiştir. Fakat azalışlar başlangıç seviyesine düşmemiştir. Denemeden elde edilen ortalama ürün miktarı çeltik ekili alan toprağında 15.85 g/saksı, buğday ekili alan toprağında 33.10 g/saksı 'dır. Her iki tarla koşulunda ürün artısı çoktan aza doğru üre, amonyum sülfat ve amonyum nitrat seklinde bir sıra oluşturmaktadır. Üründeki artış gübre dozları arasında da belirgin bir farklılık göstermektedir. Doz arttıkça ürün miktarı artmaktadır. En yüksek dozlar esas alındığında kontrol (N0)'e göre ürün artısı her iki toprakta ürede % 192.5- %1 13.4. amonyum sülfatta %162.6- % 1 02. 3 ve amonyum nitratta ise %52.6-%35. 1 'dir.1 1 1 Analiz edilen bitkilerin toplam azot içeriği % 0.48- % 0.69 arasında değişmekte olup toprak, gUbre ve gUbre dozlarına göre farklılık göstermektedir. Bitkideki azot kapsamına gübre dozlarınında etkili olduğu, doz arttıkça (0, 8, 16 ve 24) bitkinin azot konsantrasyonunun arttığı ve gübre lerin ortalaması olarak %0.52, %0.54, %0.59 ve %0.63 gibi bir değişim gösterdiği saptanmıştır. Bitkilerin P ve K içerikleride toprak, gUbre ve gUbre dozlarına göre farklılık göstermekte olup Ure ve amonyum sülfat uygulananlarda daha yüksektir. Bitki örneklerinin Fe, Mn, Zn ve Cu içerikleri ortalama ppm olarak çeltik ekili alan toprağında sırasıyla 355.0,346.0, 31.5 vel2.1, buğday ekili alan toprağında da 350.0, 333.0, 26.5 ve 12.3' tür. Bitkilerin 100 g topraktan kaldırdığı besin elementi miktarı, topraklara göre farklılık göstermekte olup, çeltik ekili alan toprağından daha az besin elementi sömürUlmüstür. Ancak bu toprakta yetişen bitkilerin element içerikleri daha yüksek fakat elde edilen ürün miktarı daha düşüktür. Buğday ekili alan toprağında ise bunun tersidir.
Özet (Çeviri)
IV EFFECT OF DIFFERENT NITROGEN FERTILIZERS ON YIELD AND AVAILABILITY OF Fe, Mn, Zn AND Cu UNDER SATURATED CONDITIONS IN RICE PLANTED AND NON RICE PLANTED SOIL SAMPLES IN URFA PROVINCE SUMMARY In this study, the effects of different nitrogen fertilizers on rice yield and availability of iron, magnesium, copper and zinc in saturated soils were investigated under greenhouse conditions. Two soil samples, one from rice-planted field, used in this study were collected from the Harran plain. 2 kg plastic pots were used in the experiment. Two kilogram soil passed from 2 mm sieve were put into the pots. For each sample three N-carriers (ammonium sulfate, ammonium nitrate and urea), with four levels (0, 8, 16 and 24 kg/da) were repeated 6 times and in total 144 pots were used. As base fertilizer, triplesuperphosphate and potassium sulfate equivalent to 10 kg P2O5 and 10 K2O per decare (1/4 acre) were applied. Soils in the pots were flooded with water and 10 rice-seeds were planted to each pot. After germination the number of plants in each pot were reduced to 5. Since no water was added to the pots during germination, water level reduced to normal soil water condition. One month after germination, water level in the pots was increased gradually to about 8-10 cm and kept constant at this level during the experiment. Necessary analyses were performed on experimental pots and soils taken from the pots in the 1st, 2nd, 3rd and 4th month of the experimental period. Deionizet water passed from resin apparatus was used in this experimental irrigating water.Soil texture and organic matter were determined by Bouyoucos hydrometer and Smith-Weldon methods respectively. Soils were clay in texture and contained 1.8% organic matter in rice-planted areas and 2.0% in wheat-planted areas. Similarly, CEC was 36.5 me/100g in rice-planted soil and 31.7 me/100 g in wheat-planted soil. Lime contents of soils were 1.1% in rice-planted areas and 27.9% in wheat- painted areas. The pH determined potansiometrical ly in 1:2.5 soil-water ratio was 7.2 and 7.6 for the soils in the same order as above, respectively. The pH readings during the experiment showed that the pH decreased reduced by the end of the first month and increased following months depending experimental period type of N carier and fertilizer level, as compared to the first month readings. Available P contents of experimental soils were 9.6 and 17.4 kg P2Û5/da. Exchangeable Ca, Mg, Na, and K extractable with ammonium acetate were 20.4, 8.3, 0.4 and 2.6 me/100 g in the rice-planted soil and 21.6, 2.8, 0.7 and 4.7 me/100 g in the wheat-planted soil, respectively. Available Fe, Mn, Zn and Cu in soil samples extracted with 0.005M DPTA + 0.01M CaCl2 + 0.1M TEA extraction solution of which the pH were adjusted to 7.3 were determined using the atomic absorption spectrophotometer. Available Fe, Mn, Zn and Cu values were 6.3, 8.3, 2.1 and 2.2 ppm in the rice-planted soil sample and 2.1, 5.9, 3.4 and 2.8 in the wheat-planted soil sample, respectively. Under saturated conditions, the amounts of available Fe, Mn, Zn and Cu increased sharply during the first month and decreased during the following months. But, these decreases never reached the initial levels. Average yields were 15.85 g/pot in rice-planted soil and 33.10 g/pot in wheat-planted soil. In both soils, the amount of yield increase due N-form was highest with urea and lowest with ammonium nitrate. Increase in yield was also different among fertilizer levels. Increasing fertilizer doze increased the yield. Based on the maximumVI fertilizer level, the percentages of yield increase as compared to the control (NQ) were 192.5-113.4% for urea, 162.6-102.3% for ammonium sulfate and 52.6-35.1% for ammonium nitrate in the rice-planted and wheat-planted soils respectively. Total nitrogen contents of analyzed plants varied between 0.48-0.69% and showed significant differences in respect to soil, kind of fertilizer and fertilizer levels. Increasing fertilizer level increased the nitrogen concentration of plants; 0.52%, 0.54%, 0.59% and 0.63% for 0, 8, 16 and 24 levels, respectively. Phosphorous and K contents of plants were also different depending on soil, fertilizer and fertilizer levels and higher with urea and ammonium sulfate applications. Average Fe, Mn, Zn and Cu contents of plant samples were 355, 346, 31.5 and 12.1 ppm in rice-planted soils and 350, 333, 26.5 and 12.3 in wheat-planted soils, respectively. Amount of plant nutrients removed from 100 g soil showed differences between two soils and it was less for rice-planted soil. But the nutrient removal of plants grown in this soil were higher than wheat-planted soil.