Amasya kenti için Yeşilırmak koridorunu içine alan bir kentsel Yeşilyol önerisi
An urban greenway proposal for Amasya city including Yeşilirmak corridor
- Tez No: 346753
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU ÇİÇEK KURDOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Kentsel yaşamda açık yeşil alanların varlığı kent insanı, kent iklimi ve kent ekosistemi açısından önemlidir. Açık yeşil alanlar kente ekolojik, estetik, ekonomik ve rekreasyonel yönden katkılar sağlayan sistemler bütünüdür. Günümüzde hızlı nüfus artışı, sanayileşme, çarpık kentleşme, teknolojik gelişmeler ve ekonomik nedenlere bağlı olarak kentlerdeki yeşil alanlar hızla azalmaktadır. Bu soruna çözüm olabilecek bir peyzaj planlama modeli olan yeşilyollar; akarsu boyları, demiryolları, sırtlar ve vadiler boyunca uzanan, aynı zamanda doğal rezerv alanlarını, rekreasyonel alanları, parkları, kent ormanlarını, tarihi ve kültürel alanları birbirine bağlayan çok işlevli çizgisel koridorlardır. Çalışma alanı olarak seçilen Amasya kenti; doğal, tarihi, turistik ve geleneksel özelliklerinin bir arada olduğu Yeşilırmak Koridoru ile özdeşleşmiştir. Bu çalışmada; Amasya kenti mücavir alan sınırları dahilinde, kentin mevcut yeşil alanları ve sorunları ele alınarak, doğal bir koridor olan Yeşilırmak Vadisi'ni başka koridorlarla da destekleyen çok işlevli bir yeşilyol sistemi kurgulamak amaçlanmıştır. Bu bağlamda, kent içinde 105 kişi üzerinde bir anket çalışması gerçekleştirilmiş, anket sonuçları, mevcut imar planı ve yeşilyol planlama kriterleri doğrultusunda CBS ortamında 'Ağ (Network) Analizi' gerçekleştirilerek optimum yeşilyol güzergahları belirlenmiştir. Sonuçta; mevcutta var olan 'Amasya-Erzincan Karayolu Koridoru', 'Yeşilırmak Nehri Koridoru' ve 'Amasya Kalesi Koridoru' güzergahları ile yeni oluşturulan 'Dağ Bisikleti Güzergahı' ve 'Amasya Kalesi-Ferhat Tepesi Teleferik Güzergahı'na ait haritalar ve görsel sunumlar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Presence of the greenways is important for citizens, urban climate, and urban ecosystem. Open green spaces are the combination of systems that provide ecological, aesthetical, economic, and recreational benefits. Open green spaces are in rapid decline recently due to increase in population, industrialization, irregular urbanization, technological advancements, and economic reasons. Greenway planning model can be a solution for these problems. Greenways are linear corridors that connect historical and cultural areas, natural reserve areas, recreational areas, parks, and urban forests along riversides, railroads, ridges, and valleys. Amasya was selected as the study area. This city includes natural, historical, touristic, and traditional characteristics of Yeşilırmak corridor. In this study, a multipurpose greenway planning was tried to put forth for city and urban green spaces to be a solution to problems of the city using other corridors in the Yeşilırmak corridor. A survey was made on 105 people and results were evaluated using