Amasya ili höyükleri
The mound of Amasya city
- Tez No: 241651
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN KOÇHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
Amasya, coğrafi yapısı itibari ile yüksek dağların arasından kıvrılarak vadiboyunca inen Yeşilırmak nehri (İris) ve bu nehrin iki yakasında yer alan düzlük yapısı ilefarklı insan toplulukların yerleşimlerine uygunluk göstermiştir. Doğal tahkimatlı kalelerinvarlığı yaşamın korunaklılığını sağlarken, sulak ve bereketli topraklar tarımsalfaaliyetlerle yaşayanların beslenmesini sağlamıştır. Amasya işte bu özelliklerinden ötürüKalkolitik Çağlardan günümüze değin kesintisiz yerleşimlere ev sahipliği yapmıştır.Amasya'nın kültürel zenginliklerinin artmasında diğer bir etkense şüphesiz,kentin Anadolu'yu ve bölgeleri birbirine bağlayan antik yolların kavşak noktasındabulunmasıdır. Amasya ili sınırları içinde pek çok antik yerleşime kanıt, höyüklerbulunmakta ve bunlar, her geçen gün acımasızca tahrip edilmektedir. Bu tahribatlarınönlenebilmesi için, ülkemizin ulusal ve uluslararası kültür politikaları ile gelecekkuşaklara aktarılmayı bekleyen taşınmaz kültür varlıklarından olan höyüklerin tahribatlarıfazla olanlarında, ivedilikle ister Türk isterse de yabancı ekiplerce bilimsel kazı tekniklerikullanılarak, çalışmalara başlanmasının gerekliliği ortadadır. Bu tez kapsamında Amasyailinde bilinen ve üzerinde araştırma yapılmış höyüklerle, yeni tespit edilen höyükler elealınmıştır. Bu çalışmaya konu höyükler, bulundukları ilçe sınırları kapsamındadeğerlendirmeye alındı. İncelenen höyükler konumlarına göre sınıflandırılmışlardır.Amasya ili höyükleri konumları ve şu anki durumlarına göre tanıtılırken, yapılan yüzeyaraştırmalarında ele geçen seramik parçaları ile de incelenen höyüklerin kültür katmanlarıve tarihine değinilmiştir. Bu sayede bölgede yapılacak araştırmalar için güncel bir veritabanı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Amasya, the geographical structure of the high mountains in theYeşilırmak meander along the river valley (Iris) and the river on both sides of theflat structure has shown compliance with the settlement of various humancommunities. As the presence of natural fortifications of the castle of life withextended protected right, the water and fertile land to feed people living inagricultural activities has provided. Because of this feature from Amasya calcoliticages our host was a continuous settlement.Another factor in increasing the cultural richness of Amasya doubt if thecity and the region of Anatolia, the ancient road connecting the intersection pointis found.Many within the boundaries of Amasya province to the ancient evidence,and the tumulus found are being destroyed every day in cold blood by dirtyhands. To prevent this destruction of our country's national and internationalcultural policies need to be transferred to future generations immovable culturalassets pending the tumulus and document all the damage in excess of theTurkish and foreign teams urgently scientific excavation techniques used by theexcavation of the middle head is need be. Research on the scope of this studywere made known in Amasya province for burial mound, a new determination ofthe burial mound has been taken up. Working under cover of their burial moundwas taken to evaluate the scope of district boundaries. In this context, and themounds review classified according to their position. Amasya province and thecurrent situation according to the mounds and identify the locations of the rollsurface is being addressed in research with the ceramic piece examines culturallayers of the mound and history has been addressed.