Gülhane bahçesi 19.y.y. anıtları ve çevre değerlendirmesi
- Tez No: 34676
- Danışmanlar: NEVZAT İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Sultan Abdulaziz'in padişah olduğu yıllara tekabül eden, 1861-1876 tarihleri arasında, Istanbul-Edirne Rumeli demiryolu hattı yapılmıştır.Aym dönemlerde, bu hat ile Topkapı Sarayı doğu kısmı arasında kalan bölgede, gümrük deposu ile 3 adet ambar binası inşa edilmiştir. Geliştirmiş olduğum tez bugüne kadar incelenmemiş olan bu binaların, rölöveleri ile gümrük deposunun restorasyon projesi ve bölgenin sagbklaştırılmasını içermektedir. Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Ahmet Menteş ile konuşmam sonucunda ; Sarayın büyük bir arşiv alanına, yeni depolara, kütüphaneye ve sergilenmeyi bekleyen seksenaltıbin eser için yeni teşhir salonlarına ihtiyaç olduğunu öğrendim. Topkapı Sarayı Müzesi'nde şu an kullanılan alan seksehbin metrekare olup, ellibin metrekare alana daha gereksinim duyulmaktadır. Senede onbeş milyon kişinin ziyaret ettiği Topkapı Sarayı Müzesrnin ihtiyacı olan bu sirkülasyon alanının, bir kısmım askeriyeden sağlamamız mümkün olacaktır. Şehir Tiyatroları Sanat Yönetmeni Erol Keskin ile konuşmam sonucunda ise ; Çağdaş tiyatro anlayışına hizmet edebilecek büyük hacimli bir binaya ihtiyaçları olduğunu ö^rendim.Çetin îpekkaya, Erol Keskin, Beklan Algan ile yaptığımız çalışmalar sonucunda gümrük deposunun bu fonksiyon için uygunluğuna karar verdik. Sonuç olarak ; Kültür ve Sanat alam şeklinde fonksiyonalize edilecek bu bölgede, gümrük deposuna ; tiyatro, aynı tip olan ambar binalarından birine de müze fonksiyonu verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Istanbul-Edirne Rumeli Railway was built between 1861 and 1876, at the time when Sultan Abdülaziz was the emperor.Arround the same time, a customs warehouse and three store-house buildings were constructed at the region between this railroad and the east side of the Topkapi Palace. The thesis I have developed deals with : a. The measured drawings of, one of the three similar store-houses and of the customs warehouse. b. The restoration project to these specific buildings. c. The rehabilitation of the region mentioned above. I have found out through my consultation with Ahmet Menteş, the director of the Topkapı Palace Museum, that the palace is in need of a large archive spaces, new warehouses, a library and new exhibition halls for the eighty-six thousand pieces that are avaliable for display. There exists an eighty thousand meter-squared area at the Topkapi Palace Museum is visited by fifteen million people a year and this space that is needed can be obtained from the military. Erol Keskin, the City Theaters Art Director, has declared that they are in need of a building with a large volume that can serve for the modern theater mentaliiy.As a result of my studies with Erol Keskin, Beklan Algan and Çetin tpekkaya, we have decided that the customs warehouse is suitable for this purpose. Finally, the region I have discussed above can be designated to artistic and cultural activities : The customs warehouse is available for use as a theater and one of the three similar store-houses can function as a museum.