İnce cidarlı açık kesitli tek açıklıklı basit kiriş ve konsol kirişlerde burulma ve bimanent tesir çizgileri ve pratik uygulaması
- Tez No: 34677
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ YÜCEFER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada İnce Cidarlı Açık Kesitlerin l. mertebe burulma teorisi incelenmiştir. Konunun incelenmesinde St. Venant Burulması diye bilinen Primer (esas) burulma ilk adımı teşkil etmektedir. Bu ilk adım sayesinde burulma genel hali (zorlamalı burulma) açıklanabilmiştir. Konunun açıklanması yakın tarihe rastlamaktadır. 20. yüzyılın başlangıcına kadar, burulma hesabına, Barre de Saint- Venant adındaki Fransız bilim adamı tarafından geliştirilen ve 1855 de açıklanan teori esas teşkil etmiştir.Mühendislikteki uygulama için bu teoriye R. Bredt (1896) ve A. Föppl (1917) tarafından önemli ilaveler yapılmıştır. Bilindiği gibi ince cidarlı açık kesitlerde asıl etkiyi zorlamalı burulma göstermesine rağmen kapalı kesitlerde bu durum tersinedir. Çalışmada ilk kısımda genel kabuller ve St. Venant burulması açıklanmış, ileriki bölümlerde kesit tesirleri, zorlamalı burulma ifadeleri çıkarılmıştır. Diferansiyel ifadelerin çözümüne girilmemiş, bu çalışmada önemli olanları kaynakçadan alınmıştır. Tek açıklıklı basit ve konsol kiriş için tesir çizgileri çizilmiş çeşitli uygulamalar yapılmıştır. Simetrik olmayan kesitlerle burulmaca hiperstatik sistemlere girilmemiştir. İncelemem Hocam Prof. Naci YÜCEFER'in Yüksek Lisansta verdiği“İnce Cidarlı Açık Kesitler ”ders notlarından büyük ölçüde istifade ile hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this thesis it's studied on l.st level torsion thory of open thin wall shapes. The first step in the study is St.Venant Torsion called primer. General Torsion is carried out by assistance of St. Venant Torsion. Until the early 20. century theory which was explained and developed by French scientest Barre de Saint- Venant in 1855 has been base of the subject. On this theory has been made important additions by A.Foppl (1917) and R. Bredt (1896) for engineering applications. As it is known, main effect is seconder (forced) torsion on open thin wall shapes, on the contrary it's St.Venant Torsion on boxgirder. In the first part. General conditions and St. Venant Torsion are explained ahead part forced (seconder) torsions, internal forces equations are carried out. There is not solutions of differantial equations. Internal Forces diagram for simply supported beams and cantilever beams are drawn and different applications are made. Unsymmetric cross section and hiperstatic beams are not explained. The study is prepared with the help of notes which is given by Mr. Naci YÜCEFER on“Open Thin Wall Cross Sections”.