Adıgüzel hidroelektrik santralinin modellenmesi, kısa devre analizi ve bulanık mantık kontrolör ile yük-frekans kontrolü
Adigüzel hydroelectric power plant modelling, short circuit analysis and load-frequency control with fuzzy logic controller
- Tez No: 346769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışmasında, değişik yükleme durumlarına göre yük-frekans kontrolünün gerçekleştirilmesi için Adıgüzel Hidroelektrik Santralinin (HES) dinamik davranışının modellemesi Matlab/Simulink programı kullanılarak yapılmıştır. 36MVA gücündeki senkron generatör ve sistemdeki diğer bileşenlerin dinamik modeli, gerçek sistemdeki davranışını yansıtacak özellikte oluşturularak hız regülatörü devresindeki kontrolörün değişik yükleme durumlarına göre performansı incelenmiştir. Hız regülatörü devresinde iki çeşit kontrolör tasarlanmış, tasarlanan PID (Oransal-İntegral-Türevsel) kontrolör ve BMK nın (bulanık mantık kontrolör) kıyaslanması simülasyon sonuçları bölümünde farklı yükleme durumlarına göre verilmiştir. Adıgüzel HES te olması muhtemel faz-toprak, faz-faz, iki faz toprak ve üç faz kısa devre arızalarının gerçek sistem parametreleriyle simülasyonları yapılmış ve senkron generatörün teknik kataloğundaki gerçek sonuçlarla kıyaslanmıştır. Yapılan simülasyon çalışmalarında görülmektedir ki değişik yük durumlarında gerilim ve frekanstaki salınımlar 2-4 saniye gibi kısa bir sürede izin verilen tolerans sınırlar içerisinde minimize edilerek HES kararlı duruma gelmektedir. Ayrıca simülasyonu yapılan kısa devre olaylarının gerçek test verileriyle bire bir örtüştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, by creating the quality of the behaviour in the genuine system, power synchronous generators of 36 MVA and other components of the system dynamic model are examined according to the various load performances of the controller in the speed regulator. Two different kinds of controllers are designed in the speed regulator circuit. The comparisons between the designed PID (Proportional-Integral-Derivative) controller and BMK (fuzzy logic controller) are given for every load change in the simulation results part. With the real system parameters simulations of the possible phase-ground, two phase-ground, and three phase short circuit faults in the Adıgüzel HEPP are carried out. The comparison between the short circuits and the real results in the foundation of the synchronous generator is observed to match with each other. We have monitored that in different loads the oscillation of the voltage and frequency is minimized in the period of 2 or 4 seconds within the limits of acceptable tolerance so that HPP is made steady state. Short circuit tests simulated match with the outcomes of the real test data.