Fizik bölümlerinin gelişimleri ve bugünkü durum
Sections of the present situation and development of physics
  1. Tez No: 346770
  2. Yazar: NEVİN AÇAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR ORUNCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Fizik bölümleri, üniversitelerdeki fen eğitiminin temel unsurlarından biridir. Bu bölümlerde amaç sadece bölüm öğrencilerini yetiştirerek ülkeye bilim insanı ya da fizikçi ihtiyacını karşılamak değil, aynı zamanda üniversitenin ihtiyaç duyan diğer bölümlerinin, fizik alt yapısını oluşturmak veya desteklemektir. Mühendislik, Teknoloji, Teknik Eğitim, Eğitim Fakülteleri ve bazı Meslek Yüksek Okulları fizik dersleri açısından bu alt yapıya ihtiyaç duymaktadır. Ülkemizde Fizik bölümleri son 10-15 yıldır, bahsedilen bu ihtiyacı karşılamakla birlikte sayılarını ve kadrolarını hızla, belki de gereğinden daha da hızlı bir şekilde arttırabilmişlerdir. Ancak günümüzde bu yukarı yönlü ivme, yavaşlamaya hatta yüksek bir değerle yönünü değiştirmeye başlamıştır. Bu çalışmada; Türkiye?de Cumhuriyet Döneminden itibaren kurulup, gelişen üniversiteler ve bu üniversiteler bünyesindeki fizik bölümlerinin kuruluşu, gelişimi ve bugünkü durumları ile ilgili niceliksel değişiklikler ele alınmaktadır. Yapılan çalışmayla fizik bölümlerinin nasıl açıldıklarını, hangi dönemde çok rağbet görüp hızla gelişme gösterdikleri ve son dönemlerde neden kapanma tehlikesiyle yüz yüze geldikleri araştırılmıştır. Araştırma sonunda elde edilen bulgularla fizik bölümlerinde geldiğimiz bugünkü durum tartışılarak bölümün geleceğine dair öngörülerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Physics departments, is one of the basic elements of science education at universities. Sections of the country just for the purpose of this section to educate students to meet the needs of a scientist or a physicist, but also other parts of the university's need, to create or support the physical infrastructure. Engineering, Technology, Technical Education, Vocational Schools Education Schools and some of the infrastructure needs in terms of physics courses. Physical parts of our country, the last 10-15 years, the number and staff to meet this need quickly said, perhaps even more quickly arttırabilmişlerdir too. Today, however, this upward momentum has begun to slow down or even change the direction of a higher value. In this study, from the era of the Repuclic of Turkey established, thriving universities and the universities within the physical parts of the establishment, development and quantitative changes are discussed on thr current situation. How to open physical parts of the study, which is very popular in the recent years saw rapid development and causes in which they investigated they come face to face with danger of closing. At the end of the research findings and predictions about the future of the department of physics departments have reached discussed the current situation have been made.