Kendiliğinden yerleşen harçlarda kullanılan mineral katkıların yüksek sıcaklık performansına etkisi
Effect of mineral additives on high temperature performance of self-compacting mortars
- Tez No: 346776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN UYGUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, farklı agrega ve mineral tipleri kullanılarak üretilen beton numunelerin, yüksek sıcaklık sonrası fiziksel ve mekanik özeliklerinde meydana gelen değişiklikler incelenmiştir. Harç üretimleri 0.50 su/bağlayıcı oranında ve %2 kimyasal katkı içeriğinde üretilmiştir. Mineral katkı tipi olarak da uçucu kül (UK), silis dumanı (SD), yüksek fırın cürufu (YFC), tuğla tozu (TT) ve kırma-taş tozu (KTT) kullanılmıştır. Mineral katkılar, %0, %10, %20 ve %30 oranlarında çimentoyla yer değiştirilerek kullanılmıştır. Harçların üretimlerinde çimento ve mineral katkıların toplamı olan bağlayıcı miktarı tüm serilerde 500 kg/m3 olarak sabit tutulmuştur. Agrega olarak da 0-1 mm elek aralığında kırma kum kullanılmıştır. Beş farklı mineral katkı ve dört farklı mineral katkı içeriği olmak üzere toplam 20 farklı kendiliğinden yerleşen harç (KYH) serisi tasarlanmıştır. Mekanik özeliklerin belirlenmesinde basınç ve eğilme dayanımı, fiziksel özelliklerin belirlenmesinde birim hacim ağırlık, görünen porozite ve su emme, ısıl performansında ise ısıl genleşme değerleri hesaplanmıştır. Sonuç olarak yüksek sıcaklığa maruz kalacak yapıların betonlarında kireçtaşı esaslı agregaların tercih edilmesi sonucunda beton yapıların 800 oC?ye kadar deforme olması büyük ölçüde önlenmiş olunacağı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, different types of mineral aggregate and concrete samples produced using the high-temperature post-analyzed changes the physical and mechanical properties. Mortars of 0.50 water / binder ratio of 2% and the content of the adduct produced. Type of mineral additives as fly ash (UK), silica fume (SD), blast furnace slag (YFC), brick dust (TT) and the breaking-stone powder (KTT) is used. Mineral additives, 0%, 10%, 20% and 30% in the modified cement used. Fees on the amount of binder which is the sum of all production batches of cement and mineral admixtures were kept constant at 500 kg/m3. Crushed sand is used as aggregate in the range of 0-1 mm sieve. Five different additives and 20 for a total of four different mineral additive content of different self-compacting mortar (KYH) is designed series. The determination of mechanical properties, compressive and flexural strength, determination of physical properties of bulk density, porosity and water absorption, thermal performance of the thermal expansion of the calculated values. As a result, the limestone-based concrete structures exposed to high temperatures as a result of aggregate concrete structures prefer to be deformed up to 800 oC whereabouts were largely prevented.