Maximum entropi yöntemi ile Türkiyede'ki coğrafi bölgelerin yıllık hava sıcaklık değerlerinin incelenmesi
Examining the annual open-air temperature values of geographical regions of Turkey by maximum entropy method
  1. Tez No: 346775
  2. Yazar: HATİCE ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN SARAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Entropi kavramı istatistik bilimi içerisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Fen ve sosyal bilimler üzerine son yıllardaki yapılan çalışmalar incelendiğinde, entropi kavramının hemen hemen her bilim dalında yer aldığı da gözlemlenmektedir. Bu çalışmada maksimum entropi dağılımı iki ve üç kısıt altında incelenerek ilk olarak konuya ilişkin örnekler verilmiş daha sonra Türkiye geneli ve yedi coğrafi bölge için Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan son 43 yılın sıcaklık değerleri için MaxEnt dağılımı elde edilerek gözlemlenen frekanslar ile MaxEnt dağılımından elde edilen olasılıklara karşı gelen frekanslar arasındaki uyum Ki-Kare ve R^2 kriterlerine göre incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Entropy has a very important role in Statistics. When we examine the recent studies it can be seen that entropy take place nearly in every brunches of natural and social sciences. In this study, maximum entropy distribution is examined under two and three restrictions and there have given some examples firstly, then by calculating the MaxEnt distribution for the last 43 years? annual open-air temperatures of seven geographical regions and Turkey, which are obtained from meteorology general management, the accordance between the observed frequencies and the frequencies obtained from the probabilities of the MaxEnt distribution is examined by Chi-Square and R2 criteria.